Na stupně vítězů se prosadil projekt zoologického programu - tzv. pozorovací místa jelenů, srnců a další zvěře ve volné přírodě. S bramborovou“ medailí se muselo spokojit muzeum motocyklů v Kašperských Horách.

Česká centrála cestovního ruchu - Czech Tourism zařadila v květnu letošního roku všechny aktivity zaregistrované na portálu www.kudyznudy.cz do prvního neveřejného kola soutěže o nejlepší turistickou nabídku v České republice. Z každého ze 17 turistických regionů vybrali odborníci z oblasti cestovního ruchu deset aktivit, které byly poté nominovány do druhého – veřejného kola. Veřejnost pak během letních měsíců mohla hlasovat a vybrat ty nejlepší turistické nabídky. Hlasovací formulář vyplnilo téměř 11 tisíc osob a odevzdáno bylo přes 62 tisíc hlasů.

V turistickém regionu Šumava nejlépe uspěly dvě jihočeské atrakce, ale pěkné třetí místo obsadila nabídka Národního parku Šumava „Pozorování jelenů v přirozeném prostředí“. „V rámci projektu zoologického programu otevřela Správa NP a CHKO Šumava první zimní pozorovací sruby v létě roku 2008, a to na Jeleních Vrších a v lokalitě Beranky. Pro letní pozorování je pak určen další srub ve Velkém Boru,“ uvedla Jana Zvettlerová z NP Šumava a dodala: „Že jsou pozorovatelny zvěře pro návštěvníky zajímavé a atraktivní, dokládá návštěvnost, která se každým rokem zvyšuje - od roku 2008 je navštívilo téměř tři tisíce osob.“

Nejlepší: 1. Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže, 2. Jezerní cyklo–inline stezka na Lipně, 3. Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí, 4. Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách, 5. Jak žili Keltové – Archeopark Prášily.