Výroba v klatovském masokombinátu s největší pravděpodobností neskončí. Zájem o ni má firma SPIN Plus, s.r.o., patřící do skupiny pod akciovou společností SPIN Plzeň.
„Vedeme intenzivní jednání o podnájmu masokombinátu v Klatovech,“ potvrdil Deníku majitel firmy SPIN Plzeň a předseda dozorčí rady Jaroslav Komora. K podpisu smlouvy mezi plzeňskou firmou a společností Xavergen se sídlem v Říčanech u Prahy, pod kterou klatovský masokombinát spadá, by mělo podle Komory dojít na sklonku letošního roku, aby začala platit od 1. ledna 2009.
Komora zároveň nevyloučil, že by v pozdější době mohlo dojít k odkoupení firmy. Ta by měla také fungovat pod jiným názvem, a to Šumavský masokombinát Klatovy. „O změnu názvu jsme již požádali,“ upřesnil Komora.
Nový provozovatel chce zachovat výrobu za stejných podmínek a nabídnout také zaměstnancům práci. Ze současných 208 lidí je 180 z nich ve výpovědních lhůtách poté, co je obdrželi poslední pracovní den v listopadu. „Někteří si možná už našli nové místo, myslím ale, že ostatní zůstanou,“ domnívá se Komora.
Způsobem, jakým zaměstnanci klatovského masokombinátu dostali výpovědi, se v těchto dnech zabývá Oblastní inspektorát práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj. „Je to jeden z mnoha podnětů na firmu Xavergen, které jsme dostali k prošetření,“ uvedl Miroslav Duchek z Oblastního inspektorátu práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj.
Podnět postoupil inspektorátu Úřad práce v Klatovech. „Věc jsme zaslali na vědomí inspektorátu práce k případnému prověření, zda nedošlo k porušení zákoníku práce ve vztahu k odborovým orgánům,“ vysvětluje právník klatovského úřadu práce Radek Mayer. „Kromě toho, že vedení firmy má povinnost o záměru hromadného propouštění informovat úřad práce, pak má i podobnou povinnost vůči tamní odborové organizaci,“ uvedl Mayer. Dodal, že zástupce klatovského masokombinátu jednal na úřadu práce až začátkem prosince, tedy v době, když už zaměstnanci výpovědi obdrželi.
Jak se díváte na problém krachu velkých firem v regionu? Napište do diskuze.