Situace Na Ztraceném nedaleko šumavské Modravy, kde ekologičtí aktivisté již dva týdny brání kácení kůrovcem napadených stromů, stále graduje. I ve čtvrtek pro nim musela zasahovat policie a roste i odpor místních lidí. Stále častěji se objevují hlasy volající po zrušení Hnutí DUHA a na pátek ráno je připraven happening, při němž chtějí obyvatelé Šumavy podpořit vedení Národního parku Šumava. Dají se tak očekávat střety nejen aktivistů s policií a dřevorubci, ale i s obyvateli Šumavy, kteří jsou proti jejich přítomnosti a dávají to stále více najevo.


„Ve čtvrtek nás sice bylo méně než ve středu, ale stále nás bylo více než šest desítek lidí. Někteří se ke stromům připoutali řetězy, jiní použili i řetězy v ocelových rourách a dva kolegové vylezli na stromy, kde jsou zavěšeni v sedácích,“ řekl Deníku Mojmír Vlašín, mluvčí aktivistů, proti kterým muselo i ve čtvrtek zasahovat zhruba pět desítek policistů. Vyváděli je z pěti zakázaných prostorů, které jsou ohraničeny páskou a kde dřevorubci těží.

Ve čtvrtek otevřel před budovou obecního úřadu na Modravě informační stánek vystudovaný lesník Petr Martan, zakladatel Komunity pro duchovní rozvoj. Je autorem několika knih, z nichž poslední s názvem Suchá opona Šumavy by podle jeho slov mohla sloužit i jako podklad ke zrušení Hnutí DUHA. „Podporuji tento záměr, aktivity Hnutí DUHA a zelených aktivistů už začínají být společensky nebezpečné,“ řekl Martan a dodal: „Zhruba osmdesát procent příchozích ke stánku se ptá po petici na zrušení Hnutí DUHA.“

Martanova akce má sloužit jako jakýsi předvoj k pátečnímu pochodu či happeningu, který pořádá starosta Modravy Antonín Schubert. Jeho účastníci, obyvatelé o šumavských obcí, vyrazí k lokalitě Na Ztraceném, aby blokádníkům vysvětlili, že o Šumavu, za kterou aktivisté „bojují“, místní nestojí. Sraz účastníků je v pátek v 7.30 hodin před Infocentrem Modrava. V rámci této akce šumavské hospodyňky například upečou borůvkový koláč dřevorubcům, kteří přes protesty ekologů pokračují v kácení. Celkem mají padnout zhruba čtyři tisíce. stromů. Podle vedení parku je nutné je sanovat do deseti dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje osmi až desetinásobek dalších stromů.