„Nejčastěji se kupovaly uzeniny, hlavně salámy, saláty, veky a pečivo. Šly i sýry. Prostě věci potřebné pro výrobu různých chlebíčků a chuťovek. Prodávaly se i klobásy,“ potvrzuje vedoucí prodejny Extra v Klatovech, Ilona Žufanová.

Dostatek zákazníků měly i pekárny. „Každoročně těsně před Velikonoci se nejvíce prodává právě sváteční pečivo, jako jsou různí beránci, mazance, ale i veky, chleby, rohlíky. Lidé se zásobují na prodloužený víkend. Mnohé výrobky měli zákazníci i objednané, a tak bylo skutečně hodně práce,“ potvrdil sušický pekař Karel Rendl. „Zákazníků bylo sice dostatek, ale výrobků jsme letos oproti loňsku dělali méně. Zatímco loni se peklo kolem dvou tisíc beránků, letos jich bylo jen 1600, a tak to bylo letos s většinou velikonočního pečiva. Lidé prostě letos nakupovali méně,“ prozradil Rendl.

Napilno měli i v řeznictvích a uzenářstvích. „Vedle klasických výrobků potřebných pro velikonoční tabuli, jako je uzené maso – uzený bůček, kýta, krkovice, se prodávaly i klobásy a různé další uzeniny. S příchodem slunečného počasí začínají lidé také grilovat a opékat, takže se prodávaly i buřty. Ceny těchto výrobků jsou srovnatelné s těmi loňskými. Na letošní Velikonoce jsme se dostatečně zásobili. Sami si většinu výrobků vyrábíme,“ potvrdil řezník Karel Konvalinka z Kolince.

Lidé se zásobili na velikonoční svátky již od poloviny minulého týdne. Svědčila o tom plná parkoviště před nákupními centry nejen v Klatovech, ale i v Sušici a Horažďovicích. Letošním Velikonocům totiž vyhovoval i dobrý termín po výplatách.

„Letos lidé určitě při nákupech na prodloužený víkend nešetřili. Kupoval se i tvrdý alkohol. Nejčastěji šlo šampaňské a tvrdý alkohol ve formě rumu, fernetu a sladných alkoholických nápojů. Více se prodávaly i čokoládové a sladké výrobky pro děti s velikonočními motivy,“ doplnila informace prodavačka ze sušické prodejny potravin Martina Brázdová.

Další svátky, které mohou prodloužit víkend a zkrátit pracovní týden, přijdou až na začátku července. Ty totiž tentokrát vyjdou na úterý a středu.