„Máme rádi Šumavu a není nám lhostejný její osud. Proto jsme se s kolegou Karlem Schneiderem rozhodli vytvořit internetovou petici proti plánované výstavbě na Zhůří u Rejštejna. Jde o to, abychom zdokumentovali názor veřejnosti, který by pak mohl být vodítkem institucím, rozhodujícím o výstavbě developera Romana Kreuzigera staršího, který tam skoupil před časem pozemky a plánuje výstavbu ekofarmy s ubytováním pro 112 osob. Zastavěla by se tak jedna z nejcennějších šumavských lokalit, na kterých se nacházejí vzácné orchideje a kde již půl století žádná zástavba není,“ uvedl jeden z iniciátorů petice Pavel Semerád z Klatov. Jakoukoliv výstavbou by byl podle iniciátorů petice ráz zdejší krajiny nenávratně narušen.

Petici v současné době podepsalo přes 1300 lidí z celé republiky. Jednou z podepsaných je i Jitka Doubravová z Mlázov. „Když jsme se v létě toulali kolem Hadího vrchu, byla jsem naprosto unesena tím jedinečným šumavským místem. O developerských záměrech jsem v té době již slyšela, ale nenapadlo mě ani ve snu, že to není vtip, že něco takového by bylo možné. Bohužel se v poslední době člověk nemůže divit už ničemu. Nezbývá než silná občanská iniciativa,“ uvedla Doubravová. Kreuziger se už dříve nechtěl k petici vyjadřovat. Deníku jen řekl, že nejdéle příští rok chce začít stavět.

PETICE I V PLZNI

Bouři nevole vyvolal i Kreuzigerův další projekt, výstavba domu na městském pozemku v Heyrovského ulici v Plzni na Borech. Petici proti tomu podepsaly stovky lidí. Někteří se odvolali k vydanému územnímu rozhodnutí s odkazem na možný nesoulad s už schválenou regenerací sídliště Bory. Krajský úřad proto případ vrátil k projednání správnímu orgánu, který napadené rozhodnutí vydal, tedy stavebně správnímu odboru plzeňského magistrátu. Podle informací z tohoto odboru nyní probíhá nové územní řízení.