Zemědělci na Klatovsku se již připravují na letošní žňové práce. Po zdařilé senoseči která díky dostatku zelené hmoty zajistila kvalitní senáž, přešla jejich pozornost na přípravu zemědělské techniky pro blížící se start žní.


Začátek sklizně plánují zemědělci v regionu již na počátek července.


„Vše záleží na vývoji počasí. Pokud by zůstalo to současné, mohly by letošní žně na některých místech odstartovat už kolem 6. července, říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.


Na okrese Klatovy budou zemědělci letos sklízet obilí přibližně na 18 700 ha a řepku na zhruba 4 600 ha, což je více než v loňském roce.
„Zatím jsme spokojeni, všechno probíhá podle našich představ. Teplé počasí urychlí zrání a tím i začátek veškerých prací stejně jako v loňském roce,“ popisuje ředitel Zemědělského družstva Kbel u Měčína František Duchek. Jen zemědělci v horských oblastech se shodují, že žně u nich začnou o něco déle.


„Pokud nepřijdou velké deště a kroupy, očekávají zemědělci dobrou úrodu jak doma, tak i ve většině produkčních oblastech světa, což by mohlo uklidnit nabídku a poptávku obilovin a pravděpodobně se tak zastaví i jejich další cenový růst. V letošním roce se dá očekávat podle stavu porostu celková sklizeň obilí v rozmezí 7,2 – 7,5 milionů tun, u řepky pak kolem 1 milionu tun,“ říká Jandová.


Ceny těchto komodit by se při letošních žňových cenách mohli pohybovat u pšenice potravinářské kolem 6000 Kč za tunu, krmná pšenice kolem 5300 korun za tunu, sladovnický ječmen kolem 6000 korun za tunu a řepka kolem 10 500 korun za tunu.


„Tyto ceny jsou takřka stejné jako v loňském roce a letos by tedy podle odhadů neměli klesat.


Prudký vzestup cen obilí v minulých letech zapříčinila slabá úroda v letech 2005 až 2007 v mnoha zemích světa, kdy pak výroba nestačila pokrýt spotřebu a zásoby obilovin ve světě z roku 2004 se brzy vyčerpaly,“ doplnila informace Jiřina Jandová z agrární komory v Klatovech.