Pěstitelé i firmy, které se zabývají produkcí a zpracováním ovoce, letos očekávají dobrou sklizeň. Urodí se podle nich dostatek švestek, jablek i některých dalších druhů. Rozjely se i některé pálenice.


Důvodem je dobré počasí i to, že ovocné stromy letos na jaře nepoškodil mráz.


„Letošní úrodu hodnotím jako průměrnou. V květnu a červnu bylo ale hodně sucha, a to se projevilo na tom, že máme na stromech menší plody. Urodilo se nám také hodně třešní, ty ale devastovali špačci, bylo hodně jahod, je hodně broskví, hroznového vína,“ říká předsedkyně Českého svazu zahrádkářů v Měčíně Ivana Tichá.


„Úroda je jako každý rok dána oblastí, kde se ovoce pěstuje. Někde mají jablek dostatek, jinde nic. Tak je to se vším. Největším problémem ale je, že od nás nechce nikdo přebytky úrody kupovat. Dříve existovaly různé výkupny. Dneska nejsou a nebo se to nevyplatí,“ říká Tichá.
Velmi dobrou úrodu švestek hlásí většina pěstitelů. Dostatečné množství bylo také různých mirabelek a podobně.


„Dá se říci že letošní úroda by pěstitelům i zpracovatelům mohla nahradit ztráty z loňského roku, kdy ovoce poškodily jarní mrazíky. Situace je příznivá, a tak počítáme s tím, že v polovině září otevřeme naši moštárnu. Tu máme včetně umývárny, drtičky a lisu. Ceny za moštování ovoce budou u nás stejné jako v loňském roce, a to 2,50 Kč za jeden kilogram ovoce,“ říká předsedkyně švihovských zahrádkářů Miroslava Berková.


Na moštování ovoce pro veřejnost se letos chystají také v Plánici, Klatovech a Přešticích, kde je moštování tradicí. „Zájem o moštování je mezi veřejností každý rok stejný, alespoň mají naše zařízení, do kterých jsme museli investovat, využití,“ říká Berková.