Podle odborníků je to tím, že lidé začali více šetřit.

„V loňském roce byl obrovský zájem o letecké zájezdy do Turecka, Řecka a samozřejmě i do Chorvatska. Letos se ptají lidé hodně na Itálii, Chorvatsko ale i na tuzemské pobyty a Slovensko,“ říká Kateřina Svatošová z cestovní a informační kanceláře CIAO v Horažďovicích.

„Dokonce se někteří ptají na vlastní dopravu, to proto aby co nejvíce ušetřili. Také cestovní kanceláře pochopily že kvůli krizi se zájezdy méně prodávají, a tak přicházejí s různými nabídkami. Někde to je palivo zdarma, jinde slevy na děti, katalogová cena a podobně,“ pokračuje Svatošová.

I když si rodiny s dětmi dovolené objednávají nejvíce v zimě, leden až březen bývá u prodejců hodně bohatý.

„Letos byl třeba u nás v Horažďovicích hodně výrazný, teď je třeba naprostý klid,“ dodala pracovnice cestovní kanceláře.

Zvýšenou poptávku po levných zájezdech zaznamenala i další cestovní kancelář, a to Campana tour v Klatovech.

„Lidé se ptají, zajímají se o nabídku i ceny. Ze svých zkušeností ale vím, že stále přetrvává zájem o Chorvatsko, prodává se i Bulharsko a další destinace,“ říká vedoucí kanceláře Jiřina Kurcová.

„Již druhým rokem jezdíme na rodinnou dovolenou v tuzemsku. Zjistili jsme, že dovolená u českého rybníka může být také netradiční, je finančně dostupná a nemusíme se vůbec v ničem omezovat,“ tvrdí Hanka Neckářová z Klatovska.

Jaroslav Kasl z Klatov si však třeba dovolenou bez moře nedovede vůbec představit.