Již několik let se plánuje velká rekonstrukce nádražní budovy v Klatovech. Nyní se jí cestující konečně dočkají. Správa železnic vypsala v těchto dnech tendr na zhotovitele prací v předpokládané hodnotě 393 milionů korun. V památkově chráněném objektu z roku 1959 budou účelněji využity vnitřní prostory, bezbariérově přístupná bude celá stanice. „Samotné zahájení stavby se plánuje letos na podzim, hotovo má být na začátku roku 2027,“ informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Půjde především o rekonstrukci odbavovací haly a obou křídel budovy. „Vybudují se nová veřejná WC, všechny vnitřní prostory se upraví tak, aby odpovídaly současným požadavkům. Své zázemí získají rovněž řidiči autobusů z plánovaného terminálu, který vznikne v přednádražním prostoru. Bezbariérová bude nejen budova, ale celá stanice, a to díky výtahům, které spojí podchod s nástupišti i odbavovací halou. Cyklisté pak ocení zděný přístřešek pro kola,“ popsala mluvčí.

Vlakové nádraží v Nýrsku.
V Nýrsku se chystají na výstavbu přestupního terminálu u vlakového nádraží

Letos začne také výstavba terminálu, který zásadně promění prostor před nádražím. „Budou zastřešené zastávky z obou stran, uprostřed plochy budou stání pro autobusy. Ty budou vjíždět na železniční nádraží z Nádražní ulice. Z Hlávkovy ulice bude vjezd na parkoviště osobních automobilů. Toto parkoviště by mělo mít kapacitu 106 parkovacích stání, včetně 6 stání pro osoby s omezenou schopností pohybu. Parkovací stání budou rozdělena do úseků, které budou odděleny zelenými ostrůvky se stromy,“ popsal místostarosta Klatov Pavel Strolený.

V současné době se koná odsouhlasování zadávací dokumentace a výběr dodavatele. Předpokládá se do tří měsíců zahájení stavby a dokončení zhruba kolem poloviny roku 2025. „Kolem poloviny roku 2025 předpokládáme i návazné investice z města Klatovy, čili opravy povrchů, sítí v Nádražní ulici a napojení na nový vjezd do terminálu, cyklostezky a parkoviště osobních vozidel,“ dodal místostarosta.