Zahrádkáři na Klatovsku si stěžují, letošní úroda peckovin bude špatná.


„Je sice polovina června, a tak můžeme jen stěží odhadovat, jaká bude pro zahrádkáře letošní úroda, zatím to ale vypadá zvláštně. Bojujeme s plísněmi a houbami, které škodí. Pak nám vše rychle rozkvetlo, ale protože máme nedostatek včel, nestihlo se všechno do příchodu ochlazení včas opylil,“ říká předsedkyně Českého svazu zahrádkářů v Měčíně Ivana Tichá.


Nedostatek včelstev v regionu má významný vliv i na úrodu na našich zahradách.


„Jsou totiž dokonce na Klatovsku obce, kde nejsou žádní včelaři, a tak tam nejsou ani včely. Tamní obyvatelé už zpozorovali, že se v jejich okolí přestalo dařit třešním, rybízům, angreštům. Prostě tento stav bude mít nedozírné následky, a to i pro samotné včelaře,“ tvrdí předseda chudenických včelařů Josef Kadlec.


„Zatímco v loňském roce jsme bojovali s nedostatkem jablek, letos je dobře nasazeno, a tak, pokud nepřijde nějaká pohroma, kroupy, deště, strupovitost, mohla by být konečně dobrá úroda. Na své by si pak mohly přijít i výkupny ovoce a moštárny. Horší to ale je letos s peckovinami,“ pokračuje v hodnocení předseda Okresní organizace Českého svazu zahrádkářů v Klatovech Josef Novotný.


Letošní rok je ale podle Novotného špatný pro višně, třešně, švestky, blumy, meruňky a broskve.


„Je to sice u nás hodně individuální, ale jsme na tom podobně jako na Moravě. Peckovinám se prostě letos nedaří, jejich úroda bude slabší, a to jsme si na nedostatek švestek stěžovali již v loňském roce. Tento stav nahrává obchodníkům, kteří využijí nabídky ovoce dovezeného ze zahraničí nebo z různých plantáží a nasadí nepřiměřenou cenu,“ dodal Novotný.