„Cílem této akce je, že se po zimní přestávce modeláři z regionu setkají, ukáží, jaké mají nové stroje a jak jim létají na začátku nové letecké sezony,“ říká za organizátory předseda Model klubu Bolešiny Josef Frána.

K vidění zde byla celá plejáda  modelů, větroně i akrobaté, prostě všechno, co modeláři mohou nabídnout.

Bolešinského odemykání nebe se zúčastnila padesátka modelů,  a tak bylo na modelářském letišti co obdivovat.
„Počasí nám přálo, a tak vedle dobré účasti modelářů přišli i diváci, a to nás těší,“ pokračuje Frána.

Mezi diváky nechyběl ani Petr Nový z Janovic nad Úhlavou. „Modelářské akce mám rád.  Vždycky jsem obdivoval ty, co to umějí a co se tomuto koníčku aktivně věnují. Jako malý kluk jsem také lepil letadélka. Sestavil jsem dokonce Konkorda. Dal mi hodně práce, strávil jsem u něho spoustu času, nakonec vzlétl asi třikrát a silný vítr mi ho zničil,“ vzpomíná Nový, který od letadel přešel ke sbírání modelů hasičských autíček.

Svůj start na jarním setkání  si nenechal ujít ani Ladislav Dividovič z Chudenic, který se leteckému modelářství věnuje od roku 1948. „To mi bylo dvanáct let. O rok později jsem byl už na svých prvních závodech v Klatovech,“ vzpomíná Davidovič. Ten prý začínal na větroních. Dnes létá s radiem řízenými modely. Během své modelářské kariéry patřil Ladislav Davidovič mezi špičku.

„Byla to krásná léta, rád na ně vzpomínám. To jsem létal se stroji, pro které jsem si sám vyráběl motory,“ dodal modelář, který i v Bolešinech byl v obležení příznivců i milovníků  letadel a letadélek.  I on však přiznává, že letecké modelářství není rozhodně levným koníčkem.

Model klub Bolešiny, který akci pořádal,  je poměrně mladou organizací. Založen byl na přelomu roku 1998–1999.
„Po založení klubu jsme mezi členy udělali sbírku, abychom měli finance na koupi pozemku od obecního úřadu v Bolešinech, a poté jsme se stali majiteli dvouhektarového pozemku, kde je dnes areál  plně využívaný modelářskou veřejností,“ připomíná Frána.

V zimě se modeláři z Bolešin věnují  mládeži v dílně. Od března se pak létá.  Po tradičním otevírání nebe modeláře v Bolešinech pravidelně čeká v květnu soutěž polomaket a v červnu tam pak létají historici, kdy můžete obdivovat i repliky letadel třeba z roku 1920 a další. Zajímavou akcí je i RC model show, kdy se na letišti schází i 2,5 tisíce lidí. V září se pak loučí s létem, a to patří letiště i dětem. Soutěží s větroni a s modely, které během roku vyrobí v kroužku modelářů. Nebe zavírají ve spolupráci se základní školou. Tradicí je i vánoční létání s posezením a ukončením sezony.