„Pro lidi v malých obcích, kteří se do města těžko dostávají, to bude mít určitě řadu výhod, na ceně však po připočtení poštovného příliš neušetří,“ uvedl lékárník Pavel Voráč z lékárny Na Pražské v Klatovech. Ta je jednou z provozoven, kde o zavedení internetového prodeje uvažují. „Nejprve budeme chtít znát přesné podmínky prodeje v elektronických obchodech. Podle toho se pak rozhodneme,“ podotkli pracovníci sušické lékárny Aster – Pharma.

Především starší lidé už nyní vědí, že lékárenských eshopů nevyužijí. „Internet doma sice máme, ale pro léky si raději zajdu. Přece jen na internetu mi lékárník těžko poradí, zda je ten či onen lék pro mě vhodný,“ míní Marie Vlčková z Horažďovic. Radu na internetu může sice lékárník poskytnout formou e–mailu nebo jiného komunikačního prostředku, pracovníci lékáren však takovou pomoc považují v pracovní době za nereálnou.

Lékaři navíc dodávají, že elektronický obchod s léky se může stát terčem výrobců drog. „Léčiva prodávaná touto formou musí být volně dostupná, ale třeba Modafen nebo jiné výrobky mohou být zneužitelné,“ vysvětlil praktický lékař Martin Dvořáček.

Internetový prodej by měla mít jen kamenná lékárna s povolením od Státního ústavu kontroly léčiv. To získá v případě, že splní všechny hygienické předpisy a má i potřebné odborné zázemí a občané si mohou ověřit, zda lékárna povolení má.