V roce 2014 schválilo sušické zastupitelstvo koupi objektu bývalé lékárny za devět milionů korun. Náklady na jeho rekonstrukci jsou ale mnohonásobně vyšší. „Jsem rád, že město napodruhé tento návrh schválilo. Jde o sušickou dominantu, jeden z nejhezčích domů na náměstí, a bohužel chátrající. Myslím si, že když ho bude mít ve vlastnictví město, dokážeme ho v dalších letech zrekonstruovat a dát mu smysluplné využití," uvedl tehdy po schválení koupě starosta Petr Mottl.

Dosud se tam ale nic stavebního neděje. Byla udělána architektonická soutěž, vybrán vítězný návrh, udělána projektová dokumentace a vše drhlo na jednání s památkáři, ale i to už se podařilo. „Na konci loňského roku konečně projektanti dosáhli shody s památkáři. Nyní jsme ve fázi, kdy se může začít dělat podrobnější projektová dokumentace ke stavebnímu povolení,“ informoval starosta.

Ski&Bike Špičák, 18. ledna 2023
Špičák otevřel další sjezdovky, chystá sněhovou party

Nyní se však objevil zájemce o budovu, a to Plzeňský kraj, který má opodál Muzeum Šumavy. „Přijal i naši myšlenku, co tam chceme dělat, která se mu líbila. Stávající Muzeum Šumavy je zaměřeno spíše regionálně na Šumavu, přírodu, historii, o městě tam příliš není. V lékárně by mělo být doplnění o historii města,“ sdělil Mottl.

Informaci potvrdil i člen rady pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka. „Je to jeden z nejkrásnějších domů na náměstí v návaznosti na naše muzeum, které potřebuje prostory, takže by se nám to takto hodilo. Samozřejmě je ale vše v začátcích a teprve budeme o všem jednat. Řekneme si podmínky a pak by Plzeňský kraj rozhodoval,“ řekl Deníku Picka.

Vizualizace bytových domů v Železné Rudě.
I když přijdou o peníze z hazardu, rozvoj Železné Rudy to nezastaví

Zájem kraje se starostovi zamlouvá, ale záležet bude na podmínkách. „Navíc můžeme poskytnout naši studii, předprojektovou dokumentaci a částečně projektovou a to nejtěžší, vyjednávání s památkáři, máme za sebou, takže to vše jim můžeme poskytnout. Nyní je ale vše v začátcích,“ uzavřel Mottl.