Příbuzní měli podezření na zanedbání péče ze strany sušických lékařů, a tak podali trestní oznámení.

Nyní ale policie případ odložila s odůvodněním, že doktoři nepochybili. Podle znalce neměli dostatek informací, aby mohli ženu adekvátně léčit.

Vše začalo počátkem letošního dubna tím, že seniorka upadla ve svém bydlišti v malé pošumavské vísce. Jak Deník informoval zdroj obeznámený s vyšetřováním, zůstala ležet na zemi, nemohla se zvednout. Zachránila ji dcera, která ji našla a přivolala zdravotníky. Ti ženu převezli do sušické nemocnice. „Přijímající lékař ve výpovědi uvedl, že pacientka řekla, že si při pádu narazila levé rameno, levý hrudník a levou dolní končetinu. Na přímý dotaz, zda se udeřila do hlavy, žena při plném vědomí jakýkoli úraz hlavy popírala. Rentgenové vyšetření neprokázalo žádné traumatické změny,“ uvedl zdroj.

Jenže druhý den se stav pacientky výrazně zhoršil a upadla do kómatu. Byla převezena v kritickém stavu do nemocnice v Klatovech, tam ale po dvou dnech zemřela.

ROZHODL ZNALEC

Rodina, která v době hospitalizace seniorky v Sušici požadovala CT vyšetření, podala po její smrti trestní oznámení. Policisté šetřili případ pro podezření z přečinu usmrcení z nedbalosti, ale nyní ho odložili. „Ve věci jsme přibrali znalce z odvětví zdravotnictví, oboru neurologie. Na základě znaleckého posudku i dalším prověřováním nebylo zjištěno, že ze strany lékařů došlo k zanedbání lékařské péče či pochybení,“ vysvětlila Dana Ladmanová z klatovské policie. Bližší informace neuvedla, podle zdroje Deníku ale došel znalec k názoru, že ošetřující lékař neměl dostatek informací ke stanovení správné diagnózy. „Znalec uvedl, že nejprve byl úraz hlavy popírán, ale především lékař nevěděl, že nemocná je léčena warfarinem, lékem, který brání srážení krve, navíc hladina tohoto léku byla nepřiměřeně vysoká. Důvod není znám. Lékaři sušické nemocnice neměli podle znalce dostatek informací ke stanovení správné diagnózy, a tak nedošlo k zanedbání lékařské péče,“ uzavřel znalec.

Případ tak opět vyvolává otázky, zda by neměly být záznamy o pacientech, jejich léčení a lécích, které užívají, dostupné elektronicky všem lékařům v ČR.