V Nýrsku lékaři marně bojovali o život šestiměsíční holčičky, kterou našla její maminka bezvládnou v postýlce. Přestože ihned volala na tísňovou linku, dítě se zachránit nepodařilo. „Na místo letěl vrtulník a zároveň tam jela i sanitka. Strávili jsme tam zhruba hodinu, ale resuscitace byla neúspěšná a lékař musel bohužel konstatovat smrt,“ řekla Deníku krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková. Dítě zřejmě zemřelo na tzv. syndrom náhlého úmrtí. „Příčina smrti bude určena až po soudní pitvě,“ uvedl Jan Myslivec z klatovské policie.

Dvouměsíční chlapeček se zase zřejmě udusil v Olšanech na severním Plzeňsku. „Nepomohlo ani hodinové oživování,“ uvedla mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková. Přesná příčina náhlé smrti, která rodinu zasáhla, ale zatím známá není. „Zahájili jsme úkony trestního řízení, což je v takovém případě běžné, a rozhodně z toho nelze dovozovat nic o něčím zavinění. Jiné informace k tomu s ohledem na rodinu nebudeme poskytovat,“ sdělil policejní mluvčí Libor Pilař.

Syndrom náhlého úmrtí dítěte není příliš častý, v České republice kvůli němu zemře zhruba 20 dětí ročně. Lékaři po celém světě si s ním ale nevědí dodnes rady. „Před 14 dny se právě na toto téma konal Kongres pediatrů v Olomouci. Jediný posun, který lékaři v tomto směru udělali, je zjištění, že syndrom náhlého úmrtí zřejmě souvisí s vrozeným nižším počtem nervových vláken, která vedou do srdečního svalu,“ uvádí pediatr a primář neonatologického oddělení Mulačovy nemocnice v Plzni Jiří Liška.

Lékaři zvažují i možnost, že svoji roli zde zřejmě hrají i atmosférické vlivy. „Tedy například současná parna, která přinášejí problémy také například kardiakům. Opět je zde vidět souvislost s již zmiňovanými nervovými vlákny,“ uvažuje Liška.

Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě nědýchá je třeba okamžitě uvolnit dýchací cesty a začít s masáží srdce. „Kdyby masáž provedli včas, mohli by kojence zachránit. Problém je, že syndrom náhlého úmrtí přichází tiše, rodiče tedy nemohou vědět, jak dlouho již dítě nedýchá,“ vysvětluje lékař. V případech, u nichž je podezření na syndrom náhlého úmrtí, se stává, že dítě vdechne vlastní zvratky. „Je velice pravděpodobné, že se to děje už ve stadiu klinické smrti,“ říká Liška.

(ki, šme, mik)