Lékaři, kteří převezmou práci za kolegy, budou totiž vytíženi zejména akutními případy a plánované operace se tak budou muset odkládat. V kraji chce k 1. březnu odejít 147 lékařů, pokud vláda nesplní jejich požadavky.

Největší riziko při čekání na operaci vznikne podle radního pro zdravotnictví Václava Šimánka u onkologie, kde včasná operace rozhoduje o životě a smrti. „Na odstranění kýly nebo jiné drobné zákroky není problém čekat, u onkologicky nemocných pacientů ale může být odklad operace o jeden měsíc fatální,“ varuje Šimánek.

S tímto problémem se potýká například čtenářka Deníku, která bojuje s rakovinou vaječníků. „Mám již metastázy v břiše a momentálně nelze operovat. Až pokud zabere chemoterapie. Když půjde vše dobře, mohlo by k operaci dojít v březnu nebo dubnu. Mám velký strach, že až budu operaci potřebovat, bude se odkládat, protože bude málo lékařů, kteří by ji mohli provést,“ strachuje se žena, která se svěřila se svým problémem na webových stránkách Deníku.

Mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renata Jenšíková ubezpečuje, že plánované operace u těchto pacientů se odkládat v žádném případě nebudou. Podle Šimánka však nelze zaručit, že půjde vše podle plánu. „Zrovna tuhle ženu musí operovat gynekolog. A těch je v kraji nedostatek,“ vysvětluje radní.

Ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová se navíc snaží s lékaři vyjednávat, aby ke krizové situaci vůbec nedošlo. Její nabídku, že jim přidá požadované peníze do tarifních složek platů, ale doktoři zatím odmítli a zvýšení platů a další reformní kroky chtějí řešit na státní úrovni.

Takové předjednání mezi Lékařským odborovým klubem a ministerstvem zdravotnictví se konalo právě včera. „Pozitivní je už jen ta snaha ministerstva, že se chce dohodnout, my určitě chceme,“ uvedl jeden z odcházejících plzeňských neonatologů Jiří Náhlovský.

Již nyní je jasné, že vláda krizový stav, který by přinutil jít lékaře po dobu jednoho měsíce do zaměstnání, vyhlašovat nebude a nechá to na jednotlivých krajích. „Doba diskuzí skončila. Je nutné provést konkrétní kroky, které povedou k řešení situace po 1. březnu. O definitivním stanovisku rozhodne Bezpečnostní rada Plzeňského kraje při svém dalším zasedání příští pátek,“ slibuje hejtman Milan Chovanec.