Noční prohlídky byly kvůli finančním nákladům trochu „osekané“, i tak si ale lidé během nich přišli na své – prošli se hradem a pobavili.

Prohlídky tentokrát pojednávaly o dobových legendách tradovaných o hradě Švihov. „Vše se opět neslo v duchu nadsázky, nedorozumění a slavných hradních legend obrácených naruby. Navzdory složitému a nejistému období pokračuje tradice divadelních prohlídek hradu, prakticky koronaviru navzdory. Návštěvníkům se naskytla jedinečná šance nahlédnout pod pokličku skutečných i smyšlených hradních legend, kterými je opředena doba nejvýznamnějšího majitele středověké stavby, Půty z Rýzmberka,“ sdělil kastelán hradu Lukáš Bojčuk. O prohlídky byl podle nej stejně velký zájem, jako tomu bylo v předešlých letech.

Diváci se během prohlídek dozvěděli, jak to například vypadalo při stavění zdí, při výrobě zlata, co vše se dělo v hradní kapli, ale také jak se Půtova manželka Bohunka dožadovala toho, aby její muž dodržoval své manželské povinnosti.

„Bylo to hezké, vůbec bych nepoznala, že byly prohlídky nějak skrouhnuté. Mně se hrad líbí sám o sobě a když je prohlídka zpestřena představením, je to super,“ uvedla účastnice Kateřina Uhlová.