„Předchozí víkendy se dvěma květnovými svátky byly pro nás celkově návštěvnicky povedené. Převažovali zatím bikeři nad pěšími turisty, ale s blížícím se časem prázdnin se tento poměr velmi pravděpodobně otočí,“ ohlédl se Jan Kasík ze Ski&Bike Špičák.

Půlka června je také každoročně dnem, kdy se pro pěší turisty otvírají naučné stezky vedoucí z vrcholu Špičáku na dvě nejvýznamnější ledovcová jezera – Černé a Čertovo. Obě jsou opatřeny edukačními panely. K Černému vede cca 4 km dlouhý výšlap přes Rozvodí po Datlíkově stezce. K Čertovu pak turisty zhruba po stejně dlouhé trati dovede Zajícova stezka. Na kole se po nich jezdit nesmí.

Stan Benediktson (bílé tričko), trenér islandské reprezentace, učil obyvatele domova Clementas v Janovicích nad Úhlavou hrát bocciu.
Rodák z Klatov trénuje reprezentaci Islandu, bocciu teď učil v domově seniorů

„Letos poprvé je možné do těchto turistických okruhů zapojit novou restauraci U Lanovky. Ideální je vyjet lanovkou na vrchol, prohlédnout si okolní panorama z rozhledny a vyrazit k jezerům. Na zpáteční cestě se pak zastavit v restauraci u dolní nástupní stanice nebo se vrátit na vrchol Špičáku a nechat se svézt lanovkou vlastně skoro až do kuchyně,“ nabídl jednu z možných variant pohodové letní turistiky Kasík. Zmíněná restaurace U Lanovky i s venkovní terasou nabízí 250 míst a od 15. června do 15. září má též otevřeno každý den.

Provozní doba lanové dráhy začíná v období 15. června – 15. září 2023 v 9 hodin a končí v 17 hodin. Každý pátek a sobotu pojede lanovka až do 18 hodin. Tento čas kopírují další služby nabízené v areálu. Půjčovna kol (50 kusů včetně elektrokol) a dalšího vybavení, biková škola – Gravity academy nebo bikepark.

Zámek Mokrosuky a jeho majitel Jan Jelínek s turisty.
Na zámku v Mokrosukách slavnostně otevřou novou galerii

Ten letos spolu s dalšími pěti hlavními sjezdy nabízí i novou trasu. Dlouhá je zatím 1,5 km a vede z vrcholu Špičáku do zhruba poloviny tohoto kopce. S jejím dokončením se počítá příští rok. Byla pojmenována Good Year Line a má nejnižší, modrou obtížnost. Po odbočce z ní na trať Easy Way tak i rodiny s dětmi pohodlně sjedou až k lanovce.