I letos bude od 1. února pro návštěvníky bavorského národního parku uzavřena turistická stezka pod Velkým Falkensteinem, a to mezi vodopády Höllbach a křižovatkou lesních cest Hüttensteig. Důvodem je, aby se mohli nerušeně rozmnožovat sokoli stěhovaví, kteří si tuto lokalitu oblíbili a jsou jí věrní. Vzhledem k letošnímu velmi nestabilnímu počasí nelze podle ochránců přírody vyloučit brzké námluvy a tím brzký začátek chovu.

„V oblasti národního parku je jen málo míst, která jsou vhodná pro chov sokola stěhovavého,“ vysvětlil Jochen Linner, který je ve správě NPBL zodpovědný za ochranu přírody a druhů. Dodal, že tento dravec potřebuje strmé skály, které jsou pokud možno nepřístupné a dobře chráněné před povětrnostními vlivy. A právě vodopády Höllbach jsou ideálním místem. Důležitá ale je, aby zvířata byla při páření a odchovu mláďat co nejméně rušena. Jen zaměstnanci národního parku proto občas zpovzdálí sokoly zkontrolují.

Turistická trasa bude uzavřena do 30. dubna. Pokud bude potvrzen chov v těsné blízkosti stezky, bude uzavírka pravděpodobně prodloužena do konce června.

I na české straně Šumavy vzácní sokoli hnízdí. Podle mluvčího tamního národního parku Jana Dvořáka většina hnízdišť je v současných klidových zónách (například kary Plešného nebo Prášilského jezera) nebo v národních přírodních rezervacích. Jsou ale i v lokalitách, které jsou přístupné a dokonce v blízkosti hnízd vedou turistické trasy. Ochránci přírody všechny lokality výskytu sokola sledují a v momentě zahnízdění mohou sáhnout k podobnému kroku jako němečtí kolegové, tedy uzavření stezky.