Klatovy – Na Černé věži odbila dvanáctá hodina a v pátek 1. července začaly v Klatovech platit nové vyhlášky o regulaci výherních automatů a otvírací době restaurací, diskoték, heren a podobných zařízení.

První vyhláška stanovuje vzdálenost sto metrů, která se bude měřit vzdušnou čarou, od budov, ve kterých se nesmí nacházet hrací zařízení. Těmi budovami jsou školská zařízení, budovy sociální a zdravotní péče, budovy státních orgánů a církví.


Druhá vyhláška upravuje provozní doby pohostinských zařízení, barů a diskoték. Ve všední dny bude otvírací doba do 24 hodin, v pátek, sobotu a ve svátek do 3 hodin. Výjimka platí pro klatovskou pouť a Silvestr, kdy bude povolena neomezená provozní doba.


Některé restaurace se snaží dostat výjimku. „Pro nás je vyhláška velký problém, protože pátky a soboty máme otevřeno nonstop. Žádal jsem město o výjimku, protože naše restaurace neruší noční klid, jsme na okraji města, neprovozujeme diskotéky, lidé se sem chodí jen najíst a zase jedou. Zatím jsem odpověď nedostal. Myslím si, že některé provozovny to obejdou tím, že si nakoupí zvonky, dají si cedule, že jde o soukromou akci a budou pokračovat dál. Jinak samozřejmě tuto vyhlášku chápu, ale měla by platit pro střed města, protože hlavně tam se někteří mladí chovají strašně, rozbíjejí skleničky a perou se,“ řekl majitel restaurace Mazda v Klatovech David Kschier.
Kvůli omezení pracovní doby přijdou někteří i o práci. „Musím kvůli tomu propustit dva zaměstnance, protože už pro ně nebudu mít práci. Takhle to bude určitě u více restaurací, které vyhláška nějak omezí. Vznikne tím akorát to, že naroste nezaměstnanost,“ dodal Kschier.

Více v pátečním Klatovském deníku