Poslední tah společnosti Rio Media Praha, která provozuje v Klatovech kabelovou televizi (KTV), pořádně naštval některé zákazníky. Generální ředitel společnosti Petr Opletal sice tvrdí, že nahrazení oblíbených programů Nova Sport či Hallmark je reakcí právě na požadavky zákazníků, mnozí si to ale nemyslí. Někteří dokonce uvažují o tom, že kabelovou televizi zruší a dají přednost satelitu.

ESPN nechceme

„Rozšířenější nabídku, která se dnes jmenuje AV Klasika, jsem si pořizoval především kvůli sportovním programům. A právě tehdejší Galaxie, dnes Nova Sport, mě z nich nejvíce zajímá. Ještě jsem překousl nedávné zdražení na 475 korun, ale to, že zruší oblíbené kanály bez jakéhokoli vysvětlení, mě pořádně štve. ESPN, kde je jen americký fotbal nebo baseball, mě opravdu nezajímá. Stejné to je s Hallmarkem, který sledovaly zase ženy,“ řekl Deníku Klatovan Václav Netrval. Podobný názor má i další obyvatelka města Jiřina Vítovcová. „Je to nesolidní. Jsme účastníky smlouvy a společnost by to měla respektovat. Jenže oni už zrušili celou řadu zajímavých programů a nahradili je těmi, co mě nezajímají. Navíc některé programy zrní, i když mám novou televizi, dcera zase není spokojena s optickým kabelem,“ tvrdí Vítovcová.

RIO: Je to zlepšení

„Nahrazování programů vychází ze zájmu diváků a průzkumů sledovanosti. Současné změny jsme dělali právě na základě poptávky od diváků po konfrontaci s náklady na takovou změnu v rámci celé skupiny RIO Media. U programů Nova Sport a Hallmark jsme došli k závěru, že zachování v digitální nabídce a postupné nahrazení jinými programy v nabídce analogové odpovídá poptávce a ceně za tyto programy. Např. nově nasazený program ESPN je přední sportovní kanál na americkém trhu a v kombinaci s Eurosportem podle našeho mínění poskytne ideální přehled dění ve sportovní oblasti. DOQ je rovněž kvalitní kanál - naše snaha je programovou nabídku analogové televize vyladit pro většinu zákazníků a současnou změnu vnímáme jako vylepšení nabídky,“ tvrdí Opletal.

Jenže žebříčky sledovanosti ukazují, že zájem o Novu Sport a ESPN se vůbec nedá srovnávat. „Z průzkumů sledovanosti, které nám poskytuje společnost ATO Mediaresearch, vyplývá, že NOVA Sport dosahuje srovnatelných výsledků se stanicí EUROSPORT v cílové skupině 15 - 54 a patří mezi tři nejsledovanější sportovní stanice v ČR. Stanice ESPN se v první dvacítce sledovaných stanic vůbec neumístila,“ informoval Deník Michal Klouda ze stanice Nova Sport.

Zvolí satelit?

Programové změny některé zákazníky KTV tak „nazdvihly“, že přemýšlí o radikálním kroku. „Jsme jim vydáni na milost a nemilost, takže vážně uvažuji o tom, že si místo kabelové televize pořídím satelit,“ prozradila Vítovcová. Není sama, kdo o zrušení KTV uvažuje, podle informací Deníku se možností jejího nahrazení satelitem zabývají už i některá společenství nájemníků. Společnost Rio Media i přes kritiku z posledních dnů počítá s další expanzí svých služeb ve městě

Město se v celé záležitosti podle tajemníka klatovské radnice Miroslava Šafaříka angažovat nebude. „Provoz kabelové televize je podnikání jako každé jiné, zasahovat do něj proto nebudeme,“ uvedl Šafařík.