Radost z toho nemají ani představitelé radnice, Turhobr ale na položení květiny k pamětní desce americké armádě nevidí nic špatného.

„Stále vždy v čele… A členové konfederace stále o krok zpět,“ okomentovali Klatované, kteří se na Deník obrátili a jejichž jména redakce zná, snímek, kde předlistopadový předseda klatovského MěNV pokládá k pamětní desce květiny a v pozadí na totéž čekají členové Konfederace politických vězňů. Tento okamžik příliš nepotěšil ani zástupce radnice, které Deník požádal o vyjádření.

„Jestliže jsme jako společnost za 20 let nedokázali komunistickou stranu zakázat a udělali jsme z ní parlamentní stranu, tak my jako město nemůžeme politické straně zakázat, aby se šla poklonit. Jestli je v pořádku, že zrovna pan Turhobr jde dát květiny pod desku, kterou pomáhal sundavat, to už je otázka jiná. Je to věc jeho cti,“ sdělil místostarosta Jan Vrána. „KSČM je zastoupena v zastupitelstvu čtyřmi zastupiteli. Na minulém zastupitelstvu jsem všechny informoval i o programu oslav, všechny strany a sdružení tedy od nás získaly tyto informace. Na Zhůří byl poslanec Šidlo a informoval nás, že oslav v Klatovech se zúčastní někdo jiný. Kdysi bohužel z tohoto místa byly květiny velmi rychle odstraňovány či rozkopány,“ řekl Deníku starosta Rudolf Salvetr. „Nedokázali jsme si s tím jako společnost poradit, těžko nad tím dnes můžeme plakat,“ dodal místostarosta.

Václav Turhobr ale tvrdí, že nic špatného neudělal. „V době, kdy jsem přišel na radnici, tedy v roce 1976, tam ta deska už nebyla. Já o jejím odstranění nerozhodl,“ řekl Deníku bývalý předseda MěNV a dodal: „Uctít památku padlých jsem byl za KSČM. Chodím každý rok a nikdy to nikomu nevadilo.“

Jana Hnojská, Milan Kilián