Poslední školní den bývá dům manželů Roučkových z Hrádku u Sušice doslova zaplaven květinami. Oba totiž pracují jako učitelé, takže o nejrůznější dárky od dětí při vysvědčení, v nichž právě květiny hrají prim, nebývá nouze.


„Manželka většinu květin využije na vyzdobení domu, část nechá babičce v domově důchodců, hodně květin putuje také do kostelů ve Zbynicích a na Zdouni,“ vysvětluje třídní učitel 3. a 4. ročníku ZŠ v Hrádku u Sušice Martin Roučka.


S plnou náručí květin si každoročně musí poradit i Hana Krýslová ze Základní školy v Tolstého ulici v Klatovech, která ve školství pracuje už 34 let. „Růže, které rychle vadnou, nosím do kostela. Ostatní rozdám přátelům, něco odnesu na hřbitov a jen pár si jich nechám pro sebe,“ říká třídní učitelka 1.B.


Květiny však zdaleka nejsou jedinými dárky, které rodiče svým ratolestem pro pedagogy opatřují. Na lavicích často leží vedle připravených desek na vysvědčení také čokolády, bonboniéry, keramické figurky. Nouze však není ani o hodnotnější dary typu knihy či zdobené vázy, jeden z učitelů nám dokonce přiznal, že od svých žáků dostal také lahev vína, plechovky s pivem či cigarety. V jedné ze škol věnoval chlapec své třídní učitelce rychlovarnou konvici. Jeho tatínek byl totiž majitelem elektroprodejny.


Na to, zda obdarovat učitele klasickou květinou, či jiným darem, mají i samotní rodiče rozdílné názory. „Mám dvě děti a obě nesly paní učitelce po jedné růži. Myslím, že květina je pořád pěkný a hlavně symbolický dárek,“ domnívá se Alena Ledererová z Klatov. Další Deníkem oslovená maminka, Karin Mazalová z Klatov, naopak připravila pro třídní učitelku svého syna malý dárek. „Je to jen taková maličkost z kosmetiky, nic drahého. Říkali jsme si, že kytiček dostane paní učitelka dost, tak ať má i něco jiného,“ vysvětluje mladá maminka.


Dárky pro učitele jsou velmi často odstupňovány i podle věku školáků. Ti starší se většinou domluví ve třídě a společně se složí na jeden hodnotnější dar. Ten často bývá i hodně originální. Například slzy dojetí měla včera v očích třídní učitelka 9. B ze ZŠ Komenského v Horažďovicích. Její žáci jí na rozloučenou věnovali vymalovanou popelnici s podpisy všech. „Je moc fajn, když žáci dovedou dát do dárku i kus sebe, nejen peníze,“ říká ředitel tamní školy Petr Mazanec.


Také deváťáci ze ZŠ v Tolstého ulici v Klatovech obdarovali svou třídní učitelku dárkem, který by jí měl navždy připomenout její svěřence. „Složili jsme se na velkou květinu a něco z keramiky,“ potvrdily Vlaďka Červeňáková a Daniela Fronková, čerstvé absolventky školy. Ivanu Konopíkovou, třídní učitelku 5. ročníku Masarykovy ZŠ v Klatovech, zase překvapili žáci občerstvením a knihou o Šumavě.

(ng, dk, tk)