DAVID KOJAN
RADMILA NAGOVSKÁ


Za cigarety a další tabákové výrobky platí kuřáci stále více, jejich počet však neklesá. Prodejci tabákových výrobků se shodují, že spíše než pokles počtu kuřáků, přináší zdražování přechod k levnějším značkám.


„Prodej cigaret neklesá, lidé raději kupují levnější značky. S tím, že kuřák přestal kvůli ceně jsem se sice setkala, ale bylo jich opravdu jen několik. Dost zákazníků na vyšší ceny sice nadává, ale krabičku si koupí stejně,“ shrnula výsledky zdražování cigaret Ilona Staňkovská z trafiky v Klatovech. „Zvýšil se také počet kuřáků, kteří si začali kupovat tabák a dutinky a tvrdí, že je to vyjde levněji asi o polovinu, než když kouří průmyslově vyráběné cigarety,“ přidala Staňkovská další způsob jak ušetřit, který kuřáci používají. Přechod k levnějším značkám potvrdila i Anna Kolorosová z prodejny v Běšinech: „Počet prodaných krabiček se nezmenšil, zájem kuřáků se spíše přesunul k levnějším značkám cigaret.“


Zdražování cigaret kuřáci sice nevítají, ale málokterému vadí natolik, aby s kouřením opravdu přestal.


„Dříve jsem kouřil Petry, dnes kouřím různé značky, které jsou o deset až patnáct korun levnější, než je současná cena Peter. Někdy si také koupím tabák a naplním si dutinky. Podle mě zdražení nikoho neodradí, důležitá je hlavně prevence, doma i ve škole, aby nezačínaly kouřit už děti. Já jsem začal kouřit ve dvanácti, tenkrát nám o škodlivosti kouření nikdo nic neřekl, rodiče kouřili doma a kouřili i učitelé, třeba když jsme přišli do kabinetu,“ popsal začátky své tabákové závislosti v první polovině sedmdesátých let minulého století Luboš Novotný z Klatov.


Jsou i kuřáci, kterým vyšší cena cigaret prostě nevadí. „Kdo chce kouřit, tak kouří. Já dám za cigarety asi patnáct set korun měsíčně, což při ceně šedesát nebo sedmdesát korun za krabičku není nic výjimečného. Kouřím pořád stejnou značku a kouřit nepřestanu,“ řekl Deníku Oldřich Kolář ze Sušice.


Zvyšující se cena většinou nevadí těm, kteří kouří dražší, luxusnější značky cigaret. „Na levnější druhy přecházejí hlavně lidé, kteří kouřili levnější značky. Hodně zákazníků, kteří kupují dražší cigarety, u své značky zůstává stále a jiné cigarety by si nekoupili,“ uvedla Staňkovská.


Pokud se chce kuřák zbavit své závislosti, stojí za tím většinou zdraví. „Kouřit jsem přestal ze zdravotních důvodů, cena cigaret určitě roli nehrála,“ vysvětlil bývalý kuřák Rudolf Lang z Klatov, který přestal kouřit před několika měsíci. „Rozhodně mám nyní lepší životosprávu. když jsem kouřil, tak jsem nesnídal, neobědval, pouze jsem si zapálil a vypil jsem kávu. Teď pravidelně snídám, dojdu si na oběd. Cenu cigaret vnímám v tom smyslu, že když si dám nyní oběd v restauraci, tak za něj dám peníze, které bych dříve utratil za krabičku cigaret,“ pochválil si Lang život bez tabáku.

David Kojan

Radmila Nagovská