„Akce byla dlouhodobě připravovaná. Letošní rok nám s pracemi nahrál. Jsem rád, že dodavatelská firma přistoupila na to, že jsme začali dřív, tím jak byla zastavena ekonomika i město. Byli jsme připraveni letos profinancovat 18 milionů a příští rok podobnou částku, ale nakonec se udělaly práce za 30 milionů korun. Kromě opravy střechy se natřou barevně i některé části, se kterými jsme původně nepočítali,“ uvedl místostarosta Klatov Václav Chroust.

Lešení na kulturním domě bude zhruba do 10. října a budou hotové tři stěny, na příští rok zbude jedna – směrem k sokolovně.

Na kulturním domě je nová střecha včetně světlíku, který byl dovezen až z Francie. Střecha není pevná, jak je běžné, ale měkká. „Na střeše byla pozinkovaná krytina. Došlo k odstranění všech konstrukčních vrstev až na nosnou konstrukci betonu. Na ni byly následně položeny vrstvy tepelně izolační, tedy polystyren a vata a poté fólie. Střecha je nyní zateplena v nejvýhodnější možné kvalitě, splňuje maximální tepelný odpor. Měkká je právě proto, že je podloží tvořené v horní vrstvě vatou,“ vysvětlil investiční technik Městského úřadu v Klatovech Jiří Kučera.

Dle stavbyvedoucího Pavla Bárty šlo o poměrně náročnou stavbu, protože se musela střecha celá postupně rozebírat a izolovat tak, aby nezatékalo do budovy, zvláště když pršelo celé jaro. „Kromě střechy se vyměňují okna, zateplují se tzv. hokejky, které jsou architektonickými prvky na fasádě. Nechali jsme vyrobit na zakázku repliky keramiky, která na nich byla,“ doplnil Bárta.

I když se kulturní dům stále opravuje, začínají se tam již konat akce.