Kufříky jsou určeny pro dětí, které z porodnic putují do dětských center a následně do pěstounské péče nebo na adopci a chybí jim pak fotky nebo památka na první chvíle na světě. Kufřík tyto momenty pomáhá zachovávat. Klatovská nemocnice spolupracuje s nadací už tři roky, během nichž už vydala prvních deset kufříků.

Ne všichni novorozenci mají to štěstí a putují z porodnic se svými rodiči domů. Každý rok se v Klatovech narodí dvě až čtyři děti, které rodička dobrovolně opustí, přičemž důvody jsou různé. Takové děti pak jen velmi těžce hledají informace o prvních dnech svého života. Chybí jim fotky, vzpomínky vyprávěné rodiči nebo schované první hračky. Kufřík obsahuje právě pomůcky, jak tyto první momenty života zachovat, a putuje s ním prvními měsíci i roky života. Výbavou jsou třeba první botičky, obleček, hračka, kojenecká lahvička a další drobnosti. Vzpomínky na první chvíle života pak má uchovat Pamětníček - kniha života.

close Nové kufříky z projektu Kufřík pro život v Klatovské nemocnici. info Zdroj: NPK zoom_in

Obsahuje mimo jiné prostor pro první fotografie, otisk nožičky a ručičky, kolonky pro zapsání novorozenecké délky, váhy, dále barvy očí, ale také stránku pro fotografii porodnice i sestřiček, které se o miminko v porodnici starají. „Od ledna 2018 jsme k dnešku rozdali přesně deset těchto kufříků. Všem dětem do nich vkládáme fotky z porodnice a připisujeme zajímavé zážitky a osobní přání do života. Další stránky se věnují událostem prvních týdnů a měsíců mimo porodnici. Kniha je přitom stylizována právě pro děti se specifickým životním osudem a liší se od jiných novorozeneckých knih,“ popisuje vrchní sestra dětského oddělení Klatovské nemocnice Gabriela Kubíková.

„Pro rodiče a pro děti, které vyrůstají v bezpečí vlastní rodiny, se tyto informace mohou zdát samozřejmé. Jejich nejútlejší dětství jim mapují a poté zprostředkují rodiče,“ popisuje zakladatelka nadačního fondu Iva Říhová s tím, že ale děti odloučené od svých biologických rodin tuto příležitost zpravidla nemají. „Mohou zažít změnu rodiny, sociálních pracovníků, prostředí, v němž jejich život začíná. A jejich minulost tak může být ztracena a zapomenuta, což má někdy negativní vliv na vytváření jejich identity. Mít fakta z této doby o sobě i o lidech z okolí jim ale pomohou tuto minulost přijmout a vykročit do budoucnosti,“ doplňuje Iva Říhová.

Nadační fond La Vida Loca byl založen v roce 2015. Za dobu své existence rozdal v padesátce českých porodnic už několik stovek kufříků. V ČR se ročně po narození ocitne v dětských centrech či pěstounské péči až 500 dětí.