Řezník dorazil hned před sedmou hodinou ráno. To se už ale v obrovských kotlích vařila voda a vše už bylo pečlivě nachystáno, aby se mistr řeznický mohl hned pustit do práce. Hrdinou celé akce byl ale pašík, který vážil krásných sto třicet kilogramů.

„Pozváni byli vlastně řezníci dva. Otec a syn Hřebcovi ze Kbelu, kteří jsou vyhlášení po celém okolí. Úkolu se zhostili dostatečně,“ popisuje jeden z účastníků Jan Tykal, přezdívaný „Bob“, který pečlivě s Rudou a dalšími přikládal pod kotle.

„Víte, chtěli jsme tu uspořádat opravdu staročeskou zabijačku, protože tato tradice na venkov patří. Dnešní děti už pomalu ani neví, jak taková zabijačka vypadala, a my starší si alespoň všechno připomeneme,“ říká Josef Bořík z Měčína, který si tuto akci nenechal samozřejmě ujít.

„Připravíme vše, co se na takové zabijačce vždy dělalo. Ovárek, jitrnice, jelítka, tlačenku, zabijačkovou polívku, prejt. Myslím, že si každý vybere,“ říká hostinská. Jaroslava Burešová.

Měčínská zabijačka přilákala také řadu diváků. Vždyť to byla událost. „Jak by ne, piva i slivovičky bylo dostatek. To také patří k zabijačce,“ usmívá se měčínská hostinská.

Když se prasátko zabilo, očistilo, vyvrhlo a rozporcovalo, byl čas dát všechno uvařit a mezitím i našpejlovat střívka na jitrnice a jelítka. „Uvařené maso se musí rezemlít, pečlivě okořenit a připravíme si směs na jitrnice. Pak už vše jde jak po másle,“ popisuje jeden z řezníků Jaroslav Hřebec.

Do špejlování se pak zapojily místní ženy. „Zatímco ženské s Venou Hřebcem dělali jitrnice a jelita, v kuchyni se zas chlapi střídali u strouhání křenu, protože se už nemohli dočkat první várky ovárku. Musím přiznat, že křen „dával“ dostatečně, protže ještě dneska mě pálí oči,“ směje se hostinská.

Nálada v Měčíně na vsi byla výtečná až do noci. Odpoledne bylo všechno hotové, a tak mohl přijet harmonikář a U Šimánků se jedlo a zpívalo, až se hory kolem zelenali.

„Přišla jsem se podívat, abych to ukázala dceři. I my jsme doma samozřejmě dřív prase chovali a dělali každý rok zabijačku, dneska se to už ale asi nevyplatí. Danielka to vlastně ani nezná a je to škoda,“ přiznává Ivana Hynková z Měčína.