„Manželka přišla kolem půl desáté dopoledne domů s tím, že máme na zahradě v bazéně divočáka. Nevíme, kudy se k nám dostal, protože bydlíme přímo u náměstí. Asi jako nejreálnější nám připadá, že přišlo přes zahrady a stodolou, která byla v tu dobu otevřena, až k nám,“ popisuje svůj zážitek František Chmelík ze Švihova. „Na zahradě udělal poměrně značné škody, také bazén který byl vysoký 130 cm, úplně potrhal,“ říká Chmelík.

Stresované zvíře plavalo v upuštěném bazénu a zuřilo. „Bazén byl zazimovaný a částečně upuštěný, přesto v něm bylo asi padesát čísel vody. Vytáhnout divočáka ven by bylo ale pro nás nebezpečné a tak jsme zavolali policii i hasiče,“ pokračuje majitel bazénu.

„O pomoc byl požádán nejprve veterinář i Krajská veterinární správa. Veterináři bohužel prý nemají pušku na uspávací šipky a foukačku, aby se zvíře dalo uspat. Pomoci nemohli ani pracovníci záchranné stanice živočichů ve Spáleném Pořičí. Ti prý zasahují pouze u poraněných zvířat,“ informoval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Vaško.

Prase nebylo prý podle informací hasičů možné ani odchytit, jelikož strážníci Policie ČR nemají tak pevné sítě, aby se do nich zvíře dalo chytit. Zbývala tedy poslední možnost a to odstřel. „Myslivci ale nesmějí střílet mimo svoji honitbu a tak celou situaci musel vyřešit starosta města Václav Petrus, který dal povolení hospodáři mysliveckého sdružení ve Švihově k odstřelu prasete,“ dodal Vaško.