„Hlavní překážkou je cena. Když řidiči u nás dodělají klasický kurz, nabízíme jim vyzkoušet si školu smyku. Nakonec je ale odradí náklady,“ uvedla klatovská instruktorka autoškoly Hana Nejdlová.

Klatovské autoškoly sice školu smyku neprovozují, mohou ale řidičům tento kurz zajistit. Jeho cena se ale mnohdy pohybuje od tří do pěti tisíc korun, není ale nijak závislá na počasí, protože led imituje speciální fólie. Navíc si řidič může vyzkoušet ve smyku vlastní auto, což je pak vhodnější v ´ostrém´ terénu.

„V autoškole máme na nástěnce nabídky školy smyku, ale velký zájem o to není,“ dodal další z instruktorů Vladimír Šnejdar. „Samozřejmě účastníkům kurzu vysvětlíme, jak se v zimě chovat na silnici a co dělat, když se vozidlo stane na ledu neovladatelným. To je ale jen teorie. Prakticky je na takovou situaci nemáme možnost připravit,“ doplnil.

Motoristé získají zkušenosti většinou v případě, když se jejich auto dostane do kolize. „Nepamatuji zimu, kdy bych nezažil žádný smyk,“ řekl Klatovan Petr Tomis. „Školu smyku bych moc rád absolvoval. Možná, kdyby se domluvili klatovští instruktoři, že by cena nebyla překážkou,“ míní Tomis.

„V zimě jsem jednou dostala smyk přímo ve městě a otočila jsem se do protisměru. Dlouho jsem se pak bála sednout za volant, kdykoliv napadl sníh,“ vzpomíná na předloňskou zimu mladá Sušičanka.