Turisté mají velký zájem o centrum pro pozorování vlků v Srní a centrum pro pozorování jelenů na Kvildě, a tak přišel šumavský národní park s dalším „zvířátkovým" lákadlem. V návštěvnickém centru Kvilda byl v úterý slavnostně otevřen nový přírodní výběh, ve kterém žije rys. Jde o samce, který byl před čtyřmi lety sražen automobilem a po mimořádně náročné léčbě zůstal v ekologickém centru – stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci.

„V Klášterci měl rys David, jak jsme mu začali říkat, vše potřebné. Veškerou péči i výběh, jenž splňoval potřeby pro daný druh. Přesto jsme pro něj stále hledali možnosti, jak mu jeho životní prostor zlepšit. Nakonec přišla možnost postavit mu přírodní výběh v návštěvnickém centru na Kvildě, který se s prostory záchranné stanice nedá srovnávat," vysvětlil náměstek ředitele Národního parku Šumava Miloš Juha, podle něhož už nebyla po náročné léčbě možnost rysa vypustit zpět do přírody.

„Rys měl těžká zranění zadních končetin. Veterináři museli využít šrouby, dráty a kovové prvky, aby je dali dohromady. Pak musel prodělat další operace, při kterých mu šrouby byly vyndány, i když už ne všechny. Celá léčba trvala přibližně čtyři měsíce a navíc, v době kdy byl přijat do stanice, byl malým, nesamostatným kotětem, v tu chvíli zcela odkázaným na lidskou péči. Musel být krmen a bohužel, za tu dobu si zvykl na lidi, takže jeho vypuštění zpět do přírody by pro něj bylo velkým rizikem. Pravděpodobně by nakonec uhynul," doplnila pracovnice Stanice pro handicapovaná zvířata Klášterec Kristýna Falková.

V areálu návštěvnického centra Kvilda byl pro něj letos vybudován areál o rozloze téměř 0,5 hektaru.

„Pro návštěvníky jsme u výběhu postavili pozorovatelnu, ze které je možné sledovat celý areál, takže by neměl být problém rysa zahlédnout. Zpočátku bude určitě zkoumat nové prostředí, ukrývat se a bude si zvykat na více lidí, než ho navštěvovalo v Klášterci," doplnil Juha.

Vybudování výběhu pro rysa včetně pozorovatelny vyšlo na čtyři miliony korun. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8.30 do 16.30 hodin.