„Krize zasáhla i nás. Byl nám zkrácen rozpočet oproti loňsku o 15 %. Šetříme, jak se dá. Nic jiného nám nezbývá,“ řekla Deníku ředitelka Dětského domova v Kašperských Horách Marie Kučerová.
Krize zasáhla i oblasti sociálních služeb, domovy důchodců, ústavy sociální péče, dětské domovy a další zařízení. Mnohá z nich neví, jak letošní rok přežijí. Peníze mají jen na nezbytný provoz.
„Již loni jsme chtěli investovat do oprav jednoho domku, ale náš zřizovatel, Krajský úřad Plzeňského kraje, nakonec od investice odstoupil. Peněz není nazbyt. Šetříme všude. Bohužel musíme šetřit i na zájezdech a výletech děti. Ty to pocítí i na tom, že nemáme dostatek prostředků třeba na zájmovou činnost. Omezit musíme i vzdělávání pedagogů, investovat se nebude třeba do obnovy interiérů,“ říká Kučerová.
Krizi pociťuje i zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Janovicích nad Úhlavou. „Ubylo sponzorů, bez jejichž pomoci se my, jakožto nezisková organizace, jen těžko obejdeme. V současné chvíli se potýkáme s velkým nedostatkem peněz, které potřebujeme na vybavení bytů, běžný provoz zařízení, stravování a podobně. Proto bychom byli moc rádi, kdyby se nám přihlásil někdo, kdo by nám mohl jakýmkoliv způsobem pomoci,“ informovala vedoucí zařízení Klokánek v Janovicích nad Úhlavou Alena Jandová.
Zřizovatelem Oblastní charity Klatovy je Biskupství plzeňské. I zde jsou ve velké míře závislí na dotacích ministerstva práce a sociálních věcí. „Bohužel do dnešního dne nemohu říci, jak byly finanční prostředky pro rok 2010 rozděleny, protože dosud nebyly zveřejněny. Nedostatek peněz se u nás projevil už v loňském roce, kdy jsme byli nuceni zvýšit například úhradu na pečovatelské službě o 10 korun za hodinu. Povinností pracovníků v sociálních službách je také neustále se vzdělávat. Nyní ale bedlivě zvažujeme, které vzdělávání našim zaměstnancům doporučíme. Ani my si nemůžeme dovolit rozhazovat zbytečně peníze, musíme šetřit. Myslím, že krize se projevila i v odlivu dárců a sponzorů,“ dodala ředitelka Oblastní charity v Klatovech Marie Malkusová.