Situace v Plzeňském kraji je kritická. Kapacita nemocnic se velice rychle plní, ve hře byla jako krajní varianta uzavření nejpostiženějších okresů. Krajem se nekontrolovatelně šíří britská varianta koronaviru a nakažených skokově přibývá.

Ministerstvo zdravotnictví dokonce uvažovalo o tom, že v regionu přistoupí k uzavření některých okresů, tak jako minulý týden na Chebsku a Sokolovsku. Podle ministra Blatného se mělo jednat o Tachovsko, nakonec se to ale vyřešilo jinak.

Podle hejtmanky Ilony Mauritzové je situace v kraji vážná a nemocnicím docházejí volná lůžka, zároveň však ale vyloučila, že by se pacienti převáželi do jiných krajů. „Ani my už ale nemůžeme pomáhat ostatním regionům. Pacienti se převážejí z nemocnic pouze v rámci našeho kraje,“ informovala hejtmanka s tím, že nemocnice ve Stodě, Domažlicích a Sušici jsou zcela zaplněné. „Ze Sušice se pacienti převážejí do Klatov. Dnes bylo vyhrazeno celkem 25 nových lůžek – 15 na plicní klinice ve Fakultní nemocnici v Plzni, 10 v Mulačově nemocnici. Polovina z nich už je ale zaplněna,“ popsala ve středu večer. Celkem má kraj k dispozici 477 lůžek pro covidové pacienty.

Roste také podíl britské mutace u nově pozitivních pacientů. „Je to až 86 procent. Za pondělí přibylo 1135 covid pozitivních pacientů, což je nejvíce ze všech krajů. Od soboty zemřelo 49 covid pozitivních pacientů,“ uvedla.

Mauritzová vyvrátila, že by se některé okresy nyní uzavřely. „Uzávěra by nepřispěla k tomu, aby se vir dál nešířil,“ doplnila.

Podle hejtmanky je v první řadě nutné, aby lidé dodržovali pravidla, nosili respirátory a používali dezinfekce. „Dezinfikovat budeme taktéž veřejné prostory v nejpostiženějších částech kraje, tedy například autobusové zastávky, stejně jako na jaře. Máme přislíbenou pomoc od hasičů,“ uzavřela.

Nejhorší situace je na Tachovsku, v části Plzně-severu, části Klatovska a Domažlicku.

Ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) v Plzni Michal Bartoš ve středu odpoledne bez podrobností potvrdil, že uzavření některého z okresů bylo ve hře. „V tuto chvíli nemám informace, že by se k němu přistupovalo, a pokud by se tak vláda rozhodla, je to její právo. Bavili jsme se o tom, že situaci vyhodnotíme s odstupem jednoho až dvou dnů,“ sdělil Bartoš.

Okres Tachov je čtvrtým nejpostiženějším regionem v republice. Na sto tisíc obyvatel tam připadá 1026 nakažených. O tom, že by uzávěra Tachovsku hrozila, neměl ve středu odpoledne informace starosta Tachova Ladislav Macák. „Nikdo nám nic oficiálního, ale ani neoficiálního k uzavření okresu a případným jiným opatřením nesdělil,“ řekl Deníku s tím, že to je poslední dobou v komunikaci s vyššími orgány běžný stav. „Také čekáme na konkrétnější informace, ale je pravda, že podle dostupných dat a údajů na tom Tachovsko vůbec není dobře, a takový krok by se dal očekávat,“ doplnil Macák.

Šéf hygieny Bartoš upozornil na to, že se epidemiologický stav od předešlého týdne rapidně zhoršil. „Minulý týden jsme měli v kraji zhruba 600 až 700 nakažených za den. Teď je to dvojnásobek. Čísla jsou strašná. Jestli se to bude v dalších dnech opakovat, tak si dovedete představit, kolik lidí může být potenciálně nakaženo a my je nezachytíme,“ vysvětlil ředitel.

„Apelujeme na zaměstnavatele a řešíme přes hospodářskou komoru a podobné instituce, aby se ve fabrikách hlásily kontakty. Holým faktem totiž je, že někteří zaměstnavatelé na to kašlou,a dokonce svým zaměstnancům výslovně zakazují, aby kontakty hlásili. Takto se s covidem bojovat nedá,“ neskrýval rozhořčení ředitel KHS. Dodal také, že s armádou vyjednává pomoc při testování. „Musí se zintenzivnit, chceme, abychom v nejpostiženějších částech okresů měli co největší protestovanost,“ oznámil.

OTEVŘENÍ OBCHODŮ? PÁNBŮH S NÁMI

Zda by regionu uzávěra pomohla, není podle něj jednoznačné. „Pomoci to může a nemusí. Záleží hlavně na tom, zda to budou lidé dodržovat a jakým způsobem jsme schopni to reálně vymoci, nicméně boji s covidem to určitě neuškodí. Otázkou ale je, zda prostředky na to vynaložené budou úměrné tomu, co to případně přinese. Jestli se ale mají od pondělí otevřít obchody, tak pánbůh s námi,“ uzavřel Bartoš.

Ve středu zasedaly krizové štáby Plzně i kraje. Primátor Plzně Martin Baxa také vyzval k dodržování pravidel. „Pokud nebudeme dodržovat základní nastavená opatření, není šance na zlepšení situace a bude to opravdu zlé,“ řekl.