Na dvě skupiny se rozdělili obyvatelé klatovského sídliště pod Koníčky. Zatímco jedni si pochvalují, že po první etapě regenerace doznal vzhled okolí jejich bydliště výrazných změn k lepšímu, druzí poukazují na to, že se sem začíná stahovat problémová mládež a situaci zde často musí řešit městská policie.

„Dost často tady vysedávají na lavičkách, většinou na opěradlech, pokřikují a chodí i na pískoviště, která jsou pro malé děti. To nás jako obyvatele mrzí, protože jinak je to tu moc hezky upravené,“ domnívá se jedna z obyvatelek sídliště Alena Nováčková. Její slova potvrdila na úterním jednání zastupitelstva jeho členka Alena Mazancová. „Vyslechla jsem několik stížností obyvatel. Myslím, že městská policie by do těchto míst mohla jezdit častěji. Lidé si myslí, že je sídliště málo osvětlené a to svádí různé výtržníky k tomu, aby se scházeli na lavičkách, na pískovištích a rušili svým chováním klidný život ostatních,“ uvedla Mazancová.

Městská policie v Klatovech má podle slov velitele Kamila Mastného skutečně několik telefonických stížností od tamních obyvatel. „Když přijedeme na místo, viníci se rozprchnou. Často také mezi lidmi marně hledáme někoho, kdo by dosvědčil, co se opravdu v těchto místech děje a označil viníky,“ vysvětluje Mastný.

Pokřikující mládež ale není jediným problémem tamních obyvatel. V projektu na druhou etapu regenerace této části města, kterou chtějí radní letos zrealizovat, se počítá s průjezdem úzké komunikace při jednom z panelových domů. „Pokud vím, lidé z paneláku před časem sepisovali petici, aby se tudy nejezdilo. Nyní tam jsou velké květináče, takže se tudy opravdu nedá projet, ale co v budoucnu? Slyšel jsem názory, že si tudy budou řidiči zkracovat cestu do nemocnice, aby nemuseli jezdit přes semafory pod sídlištěm, a bude tady hustý provoz,“ připomněl v diskusi zastupitel Dušan Kučera.

Podle starosty města Klatov Rudolfa Salvetra se však počítá s průjezdem pouze jedním směrem. „Pokud chceme žádat o dotaci u ministerstva pro místní rozvoj, pak musí být důkladně zpracovaný projekt. Ten nepočítá s květináči na silnicích, ale musí obsahovat zákonem dané dopravní značení,“ připomněl první muž radnice.

Město má po úterním jednání zastupitelstva šanci, že k realizaci druhé etapy regenerace sídliště pod Koníčky skutečně dojde. Pokud se podaří získat od jmenovaného ministerstva dotaci, má už v rozpočtu připraveno téměř deset milionů korun.

Jak s financemi

Druhá etapa je vyčíslena na 13,7 milionu korun. Od ministerstva pro místní rozvoj město žádá o dotaci, která dosáhne maximálně 4 milionů. Zbylých 9,7 milionu má město vyčleněno v rozpočtu.