Mohou tu totiž na vlastní oči spatřit jeleny a další zvěř. V tomto případě jde opravdu o unikátní kus – podle pracovníků parku je to největší jelen v západní části Šumavy.

„Tento král lesa je nerovný dvacaterák. V letošní jelení říji bojoval o přízeň laní nejspíš s německým kolegou v oblasti Rokyteckých slatí. Svědčí o tom ztráta několika výsad v koruně a některé ulomené špičky výsad po nelítostném souboji. S největší pravděpodobností vyšel jako vítěz a zanechá kvalitní potomstvo,“ popisuje zvíře vedoucí územního pracoviště NPŠ na Srní Jiří Kec.

Sněhové podmínky v NP Šumava umožnily před několika dny opět otevřít veřejnosti jeden ze dvou pozorovacích srubů, z nichž lze v zimním období sledovat jeleny, srnce a další zvěř ve volné přírodě. A i letos je o projekt zájem. „Loni navštívilo tento posed na Srní přes tisíc lidí. Letos už zhruba stovka. Jezdí k nám školy, školky i skautské oddíly. Největší nápor čekáme o jarních prázdninách. Chodí i turisté ze zahraničí – z Německa, Slovenska, Polska nebo Holandska. Největší zájem mají mladí lidé a děti,“ potvrdil mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek.

Podle Jiřího Kece je při příchodu ke srubu důležité především bezhlučné přiblížení. Turisté, kteří s ním vyrazí na procházku za jeleny, se právě od něj dozvědí všechno podstatné.

„Hlavně na sněhu se lze dobře naučit bezhlučnému přiblížení, aby děcka šourala sněhem a nekřupala. Všechno je možné se tady s nimi naučit. Navíc je to velmi baví,“ doplnil Kec.

Pozorovat jeleny na Berankách na Srní mohou zájemci každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12 do 15.30 hodin. „Návštěvníci si ale mohou dojednat i jiné termíny pro skupiny 10 až 30 osob. Zájemce upozorňujeme, že do srubů není možné vstupovat se psy, a doporučujeme, aby si vzali teplé oblečení, obutí a dalekohled,“ sdělil Kec.

Na akci je nutné předchozí objednání na telefonním čísle 731 530 429.