Tento jelen, který pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce na Srní, má nejsilnější parohy na Šumavě. Podobně kvalitní paroží tam nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci.

Když na začátku letošního roku parohy shodil, vážily něco okolo sedmi kilogramů. Měly dvacet výsad, krásně tvarovanou a rozložitou korunu, i když trochu otlučenou kvůli souboji s německým jelenem, se kterým bojoval o přízeň laní v oblasti Rokyteckých slatí.

„Krále jsem viděl už letos během léta. Letos mají jeho parohy ještě o dvě výsady navíc. Je z něj dvaadvacaterák," prozrazuje vedoucí územního pracoviště Správy NP a CHKO Šumava na Srní Jiří Kec. Existuje tak reálná naděje, že až dvaadvacaterák své parohy na jaře shodí, získají zlatou medaili, což je pro parohy nejvyšší myslivecké ocenění. Loni mu tato medaile o vlásek unikla.

Letos budou mít lidé možnost prohlédnout si Krále lesa o Vánocích. „První krmení je naplánováno na 26. prosince. Počítáme s tím, že někteří už budou přesycení cukrovím i sledováním televize a rádi vyrazí na Šumavu. Sraz je ve 13 hodin před hotelem Vydra na Srní. Tedy na stejném místě jako obvykle," zve mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Zájemci se mohou objednat na jiri.kec@npsumava.cz nebo na telefonu 731 530 235. Ti, co na Srní dorazí, mohou jelenům přinést i něco na zub. „Ideální jsou jablka, mrkev nebo řepa," upozorňuje Pechoušek.

Loni na pozorovací obůrku na Srní dorazilo více než 1300 lidí. Oproti předchozím letům to byl podle Pechouška citelný nárůst, i když mimořádný zájem o pozorování jelenů je ze strany návštěvníků patrný již od počátku. Letošní návštěvy budou určitě ještě vyšší, i když se tu začne od ledna platit symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem.

Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob. Pozorovat jeleny pak mohou zájemci od začátku ledna každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12.00 do 15.30 hodin. Návštěvníci si ale mohou dojednat i jiné termíny pro skupiny 10 – 30 osob. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra. Do srubu není možné vstupovat se psy a turisté by si měli vzít teplé oblečení, obutí a dalekohled.