Již počtyřiadvacáté se konalo finále dějepisné soutěže v Chebu ke konci minulého roku. Na něj dorazilo 75 nejlepších gymnaziálních týmů z České a Slovenské republiky, které si postup vybojovaly v dubnových krajských kolech, jichž se zúčastnilo 263 gymnázií. Sušické gymnázium reprezentovali studenti Andrea Roubová (VII. A), Hana Šebestová (VIII. A) a Vojtěch Hlavatý (VII. A). „Náročné testové úkoly připravovali historici Roman Holec a Jan Rychlík. Sami je zhodnotili slovy – „daleko přesahují vysokoškolské vědomosti a studenti z prvních deseti míst soutěže budou přijati bez přijímacích zkoušek na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy". Po sečtení bodů ze čtyř soutěžních kol – testové otázky, doplňování vynechaných údajů, poznávání osobností z fotogalerie a poznávání videoukázek – se náš tým dostal na vysněnou „bednu" a obsadil v tak silné konkurenci úžasné třetí místo. To tu ještě nebylo," sdělila učitelka Libuše Chalupková.

Znamenitým výsledkem je tento počin i podle ředitele sušického gymnázia Ivana Kratochvíla. „Získané znalosti a dovednosti jsou jistě těmi nejlepšími předpoklady pro další vysokoškolská studia. Děkuji pilným a cílevědomým studentům, jejich vyučujícím Libuši Chalupkové a Libuši Potužákové za výbornou přípravu. Žákům ještě jednou blahopřeji k úspěchu a děkuji za vzornou reprezentaci školy," uvedl Kratochvíl.

Měli nervy

Pro samotné studenty to byl zážitek. Poslední hodiny před soutěží trávili opakováním. Letošní ročník byl zaměřen na období protektorátu a Slovenského štátu. „Je to jen šest let, jenže nabitých událostmi. Kolem sebe jsme všude viděli otevřené knihy a soustředěné tváře, bylo nám jasné, že tento rok to nebude jednoduché," poznamenala Roubová.

Po zahájení finále jejich napětí rostlo. U prvního testu nad mnohými otázkami jen kroutili hlavami a jejich sebevědomí poněkud kleslo. „Pak přišly na řadu druhé testové otázky – doplňovací kolo, to už jsme pomalu pociťovali vzrůstající beznaděj nad obtížností letošního ročníku. Pak ale přišlo na řadu kolo třetí, nejobsáhlejší a nejdůležitější. Z 18 fotografií poznáváme 17 významných osobností, doplňovačka bezchybná. Cítíme se lépe, toto kolo nám vyšlo parádně. Čtvrtý a poslední test – nahrávky s ukázkami. Vyčerpáni jsme zůstali sedět a čekali na vyhlášení výsledků," popsala pocity Roubová.

Všichni tři se shodli, že dostat se do nejlepší desítky by byl opravdový úspěch. Takže ani nečekali, že uslyší: „Třetí místo získává Gymnázium Sušice." „Byl to nepopsatelně krásný zážitek. Tak jsme to nakonec přeci jen zvládli, honilo se nám hlavou a v euforii jsme přebírali hodnotné ceny. Vědomí, že jsme nezklamali a obhájili v této soutěži dobré jméno naší školy, mne stále naplňuje optimismem. Za naším úspěchem stojí hodiny pilné práce. Ale stálo to za to," dodala šťastně studentka.