První varianta navrhuje provozování nemocnice zajišťované a organizované městem Sušice s finanční podporou Plzeňského kraje na základě předpokládaného memoranda, které bude v této věci mezi Plzeňským krajem a městem Sušice uzavřeno. Tam bude také jasně vymezený rozsah garantované péče, kterého se příspěvek týká.

Druhá varianta navrhuje provozování nemocnice Plzeňským krajem prostřednictvím jeho Klatovské nemocnice, největší ze sítě krajem zřizovaných nemocnic. Plzeňský kraj pak hodlá zachovat poskytování stávající zdravotní péče, nemůže však momentálně garantovat zajištění lůžkového chirurgického oddělení.

Obě varianty navržené Plzeňským krajem musí projednat zastupitelstvo města Sušice a jednu z nich následně schválit. Na základě tohoto rozhodnutí bude možné zapojení kraje schvalovat Zastupitelstvo Plzeňského kraje.

Starosta Sušice Petr Mottl preferuje převzetí nemocnice Plzeňským krajem. „Za mě je systémověji i férověji jeví varianta provozováním nemocnice krajem, jako je to v ostatních obcích a městech.

NEMOCNICI V SUŠICI CHCE KRAJ UDRŽET

Sušická nemocnice v době pandemie potvrdila svou nezastupitelnou roli pro obyvatele Sušicka. Je proto v zájmu Plzeňského kraje podpořit zde zajištění zdravotní péče. Hejtmanka Ilona Mauritzová vloni v listopadu stanovila odbornou pracovní skupinu, která se situací v nemocnici zabývala. V květnu letošního roku se na půdě krajského úřadu společně se svými náměstky Pavlem Karpíškem a Rudolfem Špotákem setkala se zástupci města, nemocnice i z řad angažované veřejnosti, aby společně jednali o budoucnosti zařízení. V následujícím měsíci se pak hejtmanka se svým náměstkem Karpíškem setkali přímo v nemocnici se zástupci jejího vedení i se zaměstnanci. Cílem návštěvy bylo především seznámení zaměstnanců a širšího vedení s návrhy kraje na spolupráci s nemocnicí. „Chtěli jsme všechny zaměstnance ubezpečit, že v případě, že by nastala varianta, že nemocnici bude provozovat Plzeňský kraj, jsme připraveni všechny zaměstnance převzít. Uvědomujeme si, že bez zaměstnanců nemůže fungovat žádná nemocnice, a proto nám záleží na tom, aby se situace zklidnila a její zaměstnanci měli jistotu, že jsou pro nás prioritou,“ řekla hejtmanka.