Rada Plzeňského kraje jednala o memorandu o případném převzetí sušické nemocnice Plzeňským krajem v pondělí na svém zasedání. Nedopadlo to ale tak, jak město i Penta předpokládaly. „Memorandum bylo trojstranné, Plzeňský kraj, město Sušice, Nemos potažmo Penta a vzniklo na podnět Penty. Záměrem bylo rychlé převzetí provozu nemocnice, aby se všechny změny uskutečnily v jednom dni, jak chtěl pan starosta Mottl. Krajští politici takové rychlé řešení nepodpořili,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

TŘI DŮVODY

Důvody dle jejích slov byly tři. Prvním byl, že Sušice si v roce 2015, když kraj převzetí nemocnice nabízel, zvolila cestu pronájmu soukromníkovi. „Dalším důvodem je, že smlouvy s Nemosem (Pentou) prošetřuje Policie ČR, péče v Sušici ubývá, město nekoná, naopak Pentě peníze na chirurgickou ambulanci posílá, tak přece smlouvy nastaveny nebyly. Důvodem byl také špatný mediální obraz sušické nemocnice, čili například prohraný spor se záchranáři. To jsou důvody, proč krajští politici nechtějí tahat horké kaštany z ohně za někoho jiného. Vyjádřili snahu Sušici pomoci, ale tehdy, až Sušice ukončí smluvní vztah s Pentou. Kraj, potažmo Klatovská nemocnice, se do případného výběrového řízení o nemocnici přihlásí,“ sdělila Stárková s tím, že kraj nyní bude čekat, až si město Sušice vyřídí s provozovatelem nemocnice smluvní vztahy, postaví nemocnici na vlastní nohy a obrátí se na kraj o spolupráci a pomoc a začne se jednat o budoucích možných variantách řešení provozu nemocnice.

Masopust ve Strážově.
OBRAZEM: Strážovem prošly stovky masek

HLEDÁNÍ ŘEŠENÍ

Vedení města Sušice nyní tak nezbude nic jiného, než hledat jiné řešení, jak zabezpečit do dalších let zdravotnickou péči v sušickém regionu. „Tento fakt ukazuje, co dlouhodobě tvrdím, že občané města a celého okolí, byli vydáváni v omyl, když představitelé kraje, zejména před volbami, tvrdili, že kraj sušické nemocnici pomůže. Vyvolávali pocit, že kraj je řešení. Ukázalo se, že se o věcech rádo mluvívá, ale když dojde na činy, tak je situace jiná. My budeme hledat další řešení. Nyní nemocnice funguje a budeme se bavit o tom, co budeme dělat dál. Ukázalo se, že nás určití představitelé kraje tahají za nos,“ okomentoval situaci starosta Sušice Petr Mottl.

NOVÁ SPOLEČNOST?

Městu tak nyní zřejmě nezbude nic jiného, než si vzít nemocnici zpět pod obecně prospěšnou společnost nebo založit novou, například s. r. o., jak bylo již zmíněno na posledním zasedání zastupitelstva.

Další jednání povede město s Pentou, ale nepůjde o nic jednoduchého. „Jednání o dlouhodobě udržitelném fungování nemocnice a zajištění dostupné, bezpečné a kvalitní péče o pacienty v regionu budou i nadále pokračovat na úrovni města a provozovatele nemocnice. Situace není jednoduchá, ale pevně věříme, že se nám společně podaří najít řešení. Aktuálně je v nemocnici zajištěna veškerá potřebná péče a naším hlavním úkolem je péče o pacienty“ uvedla mluvčí Penta Hospitals CZ Lenka Holá.

Nehoda v Bojanovicích.
Řidič narazil autem do mostu, zachránil ho systém eCall, který přivolal pomoc