„Poslední oficiální informace, kterou jsme dostali, je ta od ministerstva vnitra, že zákon neporušujeme a že v našem kraji funguje vracení poplatků v souladu se zákonem,“ uvedl krajský náměstek Ivo Grüner.

ČSSD chtěla po volbách regulační poplatky zcela zrušit, ale to se jí v nejbližších čtyřech letech zřejmě nepodaří. Vládu totiž sestavují ODS, TOP 09 a Věci veřejné a sociální demokracie skončí v opozici. Předsednictvo ČSSD proto chtělo do 21. června vyjádření, zda kraje přestanou regulační poplatky proplácet.

Objevilo se také neoficiální vyjádření Evropské komise, podle něhož je vracení poplatků ve zdravotnických zařízeních diskriminační, protože vracení není pro všechny. Komise také navrhla dva možné postupy – buď proplácení poplatků úplně zrušit, nebo je vracet všude bez ohledu na zřizovatele. Jak se však už dříve vyjádřilo vedení kraje, proplácet poplatky v plzeňské fakultní nemocnici, kterou zřizuje stát, technicky není možné.

„Nyní čekáme na vyjádření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, zda je vše v pořádku. Dokud nám někdo neřekne, že je vracení protiprávní, budeme v tom pokračovat. Máme smlouvu s voličem,“ dodal Grüner, podle něhož je navíc z rozborů evidentní, že o poplatky nejčastěji žádají lidé starší 60 let. „Často ani nemají účet. Je jasné, že ty peníze jdou potřebným.“

Plzeňský kraj proplácí poplatky od loňského února a z kasy mu kvůli tomu zatím odteklo téměř jedenáct milionů korun. Jako jediný však nastavil systém tak, že proti němu nemělo ministerstvo vnitra výhrady.

O zrušení poplatků už definitivně rozhodly kraje Pardubický, Královédvorský, Liberecký, Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský. Nejasná situace je v kraji Jihočeském, Středočeském a na Vysočině. V Praze vládne ODS a poplatky zde nikdy propláceny nebyly.

s využitím ČTK