Letošní rok je pro provozovatele koupališť tragický. Představa, že slunečné léto přiláká tisíce lidí k vodě, zůstala jen snem. Slunečních dnů je letos minimum, koupaliště zejí prázdnotou a provozovatelům se zvyšují ztráty a náklady.

„Letošní návštěvnost koupaliště je šílená. Nikdo nepředpokládal, že bude takové spíše podzimní počasí. Za posledních deset let nepamatuji takovou bídnou návštěvnost. Jsme pouze na 25 procentech návštěvnosti, což je opravdu hrozné,“ informoval správce městského koupaliště v Klatovech Karol Žák.
Koupaliště Luh u Sušice srovnává návštěvnost s minulým rokem. Náklady jim rostou v položce údržba. „Řekl bych, že letos chodí lidí stejně jako v předchozích letech, ovšem pokud je hezké počasí. Ale díky tomu, že město letos zavedlo vstup zdarma, tak v tomto ohledu ztráty počítat nemůžeme, protože nám vyjde nastejno, jestli přijde deset, nebo sto lidí. U nás se spíše zvyšují náklady na chemii, protože kvůli kolísání teplot se musí čistit více a častěji,“ sdělil jednatel společnosti Sušické lesy a služby, s. r. o., která má koupaliště na starost, Petr Málek.

Jako zoufalou situaci hodnotí návštěvnost i v Žihobcích. „Letošní rok je to hrozná bída. Podle mě jsme nyní s návštěvností rozhodně v minusu, možná už okolo sedmdesáti procent. Je to hrozné, ale co můžeme dělat, počasí neporučíme. Trochu se to snažíme dohnat nabídkou sportovních aktivit, které náš areál umožňuje a které jsou navštěvované poměrně dost. Teď hlásí poměrně hezké počasí, tak snad ještě něco dohoníme,“ řekl Deníku správce koupaliště v Žihobcích Milan Vaněk.

Ani lidem se letošní počasí nelíbí, raději by leželi u vody a opalovali se. „Abych popravdě řekla, tak jsem se letos byla vykoupat asi dvakrát. Lituji chudáky děti, že měly skoro celé prázdniny tak ošklivě a koupání si neužily. Jde jezdit do krytých, ale to není ono, tam nemůžou běhat, hrát hry a podobně a my dospělí se chceme hlavně opalovat, a to taky v krytých bazénech nejde,“ uvedla Petra Zachová z Klatov.