Katakomby a jezuitský kostel v Klatovech jsou jedny z nejvýznamnějších památek na území Klatov. Kostel je v kritickém stavu a nyní není jisté, kdy k jeho nutné rekonstrukci dojde. Situaci zkomplikovalo pozastavení páté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad.

„Byl jsem statikem plzeňského biskupství upozorněn na to, že stav kostela je opravdu velmi vážný. Pokud by se stav krovu zhoršoval dál, mohlo by dojít k uzavření kostela. Rekonstrukci je nutno provést,“ popsal kritickou situaci klatovský starosta Rudolf Salvetr. „Představa, že se propadne střecha tohoto kostela, je z mého pohledu naprosto nepřijatelná. Neumím si představit, co jiného stojí za podporu než evropské kulturní dědictví,“ dodal Salvetr.

Kostel je majetkem církve. „Pokud by z fondů peníze přijít neměly, muselo by dojít k jednání církve, Plzeňského kraje, města Klatov a případně ministerstva kultury. Jednání by musela neprodleně začít, hraje se tu skutečně o čas, nezbývají roky, ale měsíce,“ objasnil starosta.

Odhadované náklady na opravu jsou 28 milionů. „V nákladech nejsou započítané finance na novou fasádu, orientujeme se nyní jen na nejvýznamnější opravy,“ sdělil Salvetr.