Druhý v soutěži, která byla součástí dětského odpoledne na zahradě švihovského vodního hradu, skončil René Abrahám z Klatov a třetí Jana Houbová z Dlouhé Louky.

Soutěže se mohly zúčastnit děti do 15 let, které na hrad přinesly vlastnoručně vyrobené dílo. Šestiletá Sofinka zaujala porotu korouhvičkou. „Vyráběly jsme ji s maminkou, trvalo nám to dvě hodiny. Z korunky za vítězství mám radost, pochlubím se s ní ve školce,“ svěřila se Deníku šestiletá šikulka. O rok starší prvňáček Renda, kterému prvenství uniklo jen o vlásek, se prezentoval keramickými slunečnicemi. „Dělal jsem je na výtvarném kroužku, trvalo mi to asi dvě hodiny. Z cen, které jsem dostal za druhé místo, mi udělala největší radost čokoláda,“ prozradil René. „Já jsem vyrobila korálky na drátcích a na gumě a křížek z bužírek, který byl nejpracnější,“ ukázala své výrobky, které se dají nosit a jsou tak i praktické, bronzová Jana.

Vybírat nejkrásnější díla a zároveň ukázat prstem na ty, kteří vypadnou, byl pro porotu pořádný oříšek. „Nejtěžší bylo vyřazovat děti, to mi vůbec nešlo. Výrobky byly krásné, člověk by nečekal, že tak malé děti mohou být tak šikovné,“ řekla Deníku módní návrhářka Kateřina Velocha.

Součástí odpoledne ale zdaleka nebylo jen klání malých šikulů, děti si mohly zasoutěžit a zhlédnout záchranářské psy, šermíře, modelky a také klauna, z něhož se vyklubala Terezie Domorázková, která na Miss Plzeň 2010 vybojovala titul druhá vicemiss, Miss sympatie a Miss Deník. „Chce to si ze sebe taky někdy udělat legraci a nebýt jako modelka vždy jen za dámu. Děti byly úplně úžasné, chovaly se spontánně,“ pochvalovala si chvíle strávené v klaunském kostýmu Tereza a radost z odpoledne neskrývala ani Jaroslava Kopecká z pořádající agentury Delija models: „I když jde o první ročník, přišlo hodně šikulů. Příští rok to bude určitě ještě lepší. Děti se zapojily i do soutěží a je vidět, že se jim to líbilo.“