„Trasa nové přeložky bude vedena východně od centra Klatov a jejím hlavním cílem je odvedení tranzitní dopravy, která využívá silnici I/27 mezi Plzní a Železnou Rudou, mimo zastavěné obce. Díky tomu dojde k podstatnému zlepšení plynulosti a bezpečnosti silničního provozu a samozřejmě také životního prostředí ve městě. Součástí více než osmi kilometrů dlouhé stavby je jedenáct mostů, tři okružní křižovatky a také sedm protihlukových stěn,“ představil nový obchvat generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Ze začátku stavby obchvatu je potěšen starosta Klatov Rudolf Salvetr, který připomněl, že se o něm mluvilo již před padesáti lety. A nyní se město pod Černou věží konečně dočká. „Měli jsme naději před deseti jedenácti lety, že se začne stavět, ale nestalo se tak. Budu nyní doufat, že práce půjdou hladce a za tři roky skutečně budou po tomto obchvatu jezdit auta a výrazně se uleví Klatovům, kterými projíždí denně tisíce aut,“ řekl Salvetr. Dodal, že i město se do této stavby zapojí. „Budeme dělat například cyklostezku ve směru na Čínov, stejně tak napojení Sobětic. Náklady tak nebudou malé ani pro město,“ dodal starosta.

Zdroj: Youtube

Silnice I/27 je součástí mezinárodního evropského tahu E53 Plzeň – Klatovy – Železná Ruda – Deggendorf – Mnichov. Na důležitost obchvatu Klatov tak poukázal i ministr dopravy Karel Havlíček. „Jde o velmi důležitou stavbu s ohledem na bezpečnost, patnáct tisíc automobilů se odkloní na obchvat. Půjde i o urychlení provozu. Jsem rád, že se stavba zahajuje, za tři roky by mělo být hotovo osm kilometrů silnice za 860 milionů korun. Hlavně věřím, že stavba obchvatů bude pokračovat i v dalších letech,“ řekl ministr Havlíček.

Další stavby na hlavním tahu jsou ještě ve fázi studií. Jde o stavby I/27 Přeštice – Švihov, I/27 Švihov – Klatovy a I/27 Klatovy, přeložka 2 (obchvat obce Vrhaveč).

Nehoda u Rabí.
Předjel u Rabí dvě auta, pak ale dostal smyk, sjel ze srázu a skončil na boku