Meteorologové až do odvolání varují před suchem a zvýšeným rizikem vzniku požárů, které hrozí v následujících dnech v Česku. Důvodem je delší dobu trvající sucho a velmi malé množství srážek. Podobné sucho bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu v létě 2003. Sucho těžce nesou zahrádkáři i zemědělci. Lesníci se zase obávají případných požárů.

„Sucho je naprosto příšerné, zahrady jsou vysušené, úroda minimální. Potřebujeme déšť aby se tráva, stromy i keře trošku zpamatovaly. Už dlouho něco takového nebylo. Tenhleten stav se prostě musí někde odrazit,“ obává se nejhoršího předseda Českého svazu zahrádkářů v Klatovech Josef Novotný.

Déšť, který by kritický stav mohl vyřešit, se čeká až příští týden. Lidé by si proto měli dávat pozor při manipulaci s otevřeným ohněm. Hasiči v tomto období také varují občany, především pak zahrádkáře před spalováním suché trávy či odpadu ze zahrady.

„Sucho u nás trvá od posledního srpnového týdne. Od té doby takřka nezapršelo. Celou situaci by mohly vyřešit až místní srážky, které odstartují tento týden. Jak budou ale vydatné, se dá nyní těžko odhadnout. Půjde ale jen o lokální srážky,“ řekla Deníku hydrometeoroložka Marta Suchá.

„Na podzim mnoho lidí spaluje venku suchou trávu a různý biologický odpad ze zahrádek. Pokud je materiálu více, je vhodné oznámit toto dopředu hasičům. Lidé bohužel pálení často nahlásit zapomínají a hasiči pak zbytečně vyjíždějí k domnělým požárům,“ upozornila mluvčí hasičů Hana Marešová.

Čekají nás deště

„Pokud by přece jen chtěli občané v následujících dnech spalovat trávu nebo jiný odpad ze zahrádky, musejí mít po ruce dostatek vody na případné hašení, oheň musejí stále kontrolovat a to i po uhašení. Pokud by při porušení bezpečnostních zásad došlo k požáru, může viník dostat pokutu až 25.000 korun,“ dodala Marešová.

„Sucho u nás trvá od posledního srpnového týdne. Od té doby takřka nezapršelo. Celou situaci by mohli vyřešit až místní srážky, které odstartují tento týden. Půjde ale jen o lokální srážky,“ doplnila Suchá.