Své koně tam ukázali majitelé z Čech i Německa.

„Toto setkání je tradice, která je už asi 500 let stará. Bohužel byla přerušena před druhou světovou válkou. Znovu se ji podařilo obnovit v roce 1994, když se opravil kostel. Poprvé zde bylo pět koní a postupně to přibývalo, jednou zde bylo i přes sto koní, a to se sem už skoro nevešli. Hlavní tradici bylo to, že se sem sjížděli koňáci z obou stran hranic, čili i z Německa,“ informovala jedna z organizátorek Anna Jůdová.

Na programu nebyla jen jízda okolo kostela, ale také mše svatá, při které se světila socha. „Sv. Linhart je v tomto kraji uctívaný jako patron chovatelů domácího dobytka a koní, proto se už staletí před druhou světovou válkou zde sedláci sjížděli, aby měli zdravý dobytek. Součástí mše bylo svěcení sochy sv. Anny, protože před válkou zde byla tradice, že z Rittsteigu sem přijížděli jezdci a tam je kostel sv. Anny, neboť sv. Anna je patronkou Rittsteigu. Původní socha se ztratila, tak se nechala vyrobit kopie podle fotografií a dnes byla posvěcena. Jezdci ji nesou v čele průvodu německé skupiny,“ doplnil další z organizátorů Ladislav Jůda.

Mezi účastníky se najdou i tací, kteří jsou součástí jízdy poosmnácté. „Účastníme se tohoto setkání každý rok, už od té doby, co se tato tradice obnovila. Koním se věnujeme už od roku 1993 a máme jich celkem osm. Jezdíme na Den koní, na Svatováclavskou jízdu, do Domažlic, do Klatov a podobně. Je to krásné být koňákem,“ sdělila Milena Votípková ze Starého Lázu.

Diváci se nemohli na koně vynadívat. „Je to nádhera. Je moc dobře, že se daří tuto tradici udržet a je o ni stále zájem. Koně jsou krásně upravení, lesknou se a ty výstroje, prostě paráda. Je vidět, že někteří se koním věnují opravdu hodně a asi do nich investují i hodně peněz. Ale určitě to stojí za to,“ řekl jeden z diváků, Petr Košťál z Janovic nad Úhlavou.