Jízdu v dámském sedle, parkúrové skákání, slalom mezi barely nebo drezuru koní vidělo v sobotu více než sedm set návštěvníků bystřického parku.
„Chtěli jsme udělat hezký den pro děti i dospělé, protože život není jenom o práci, ale je třeba udělat si čas i na zábavu a kulturu,“ vysvětlil vznik akce Koně v bystřickém parku její pořadatel Miroslav Smáha. „V okolí je spousta koní, tady mají možnost se předvést a vyřádit. Nejsou to jezdecké závody, jde o zábavu,“ popsala akci jeho manželka Jana Smáhová, která celý koňský den také moderovala. „Na každém koni je vidět, jak se k němu majitel chová, jak se mu věnuje, tady má každý možnost předvést, jak jeho kůň vypadá a co umí,“ doplnil Smáha.


Kromě lehkých jezdeckých koní byla na programu také ukázka tahu těžkých koní. „Jde o chladnokrevné koně, kteří jsou určeni pro práci v lese, pro zápřah. Jsou klidnější a méně nároční než jezdečtí teplokrevníci,“ vysvětlil Smáha rozdíly mezi těžkým a jezdeckým koněm.


Na letošní 3. ročník dorazilo celkem 47 koní z blízkého i vzdálenějšího okolí. „Koně jsou pro mě úplně všechno, bez nich by tento svět byl mnohem horší,“ popsala svůj vztah ke koním Adela Halasová z Nýrska, která do Bystřice přijela s pětiletým českým teplokrevníkem Pinkem a která na koni jezdí už od svých sedmi let.


Kromě ukázek koní připravili organizátoři také bohatý doprovodný program. Návštěvníci viděli například vystoupení klatovského šermdivadla Clatonia, děti si mohly zasoutěžit v pěvecké nebo výtvarné soutěži, samozřejmě s koňskou tematikou.