Práce podkováře, kterému by se dalo říkat i koňský obuvník, není zrovna lehká, vždy voňavá práce a rozhodně se nevykonává v teploučku a pohodlíčku.

Třiapadesátiletého kováře a podkováře Josefa Kolbecka z Hluboké živí už dvacet let. „Vyučil jsem se kovářem a udělal si i podkovářské zkoušky v Jaroměři, takže mám výuční listy vlastně dva. Kovářů je hodně, ale vyučených podkovářů jako šafránu. Na Chodsku jsme jen dva, já a můj syn Viktor, který se vyučil doma,“ říká Josef Kolbeck.

Svou práci má rád a neměnil by. „Kovařina se mi vždycky líbila. Musíte mít svůj grif a fantazii, nic nejde přesně vyměřit. Podkovářství je speciální práce. Stejně jako člověku bota, musí sedět koni podkova. Každý kůň má jinou nohu a podle toho musí mít přizpůsobenou i podkovu. Když je špatná, tlačí ho jako člověka malé boty. Malá podkova do kopyta zaroste a kůň by mohl zchromnout. Naopak velkou ušlápne,“ vysvětluje Kolbeck.

Podkovy se musí měnit každých 6 až 8 týdnů, a protože podkovářů je poskrovnu, mají se Kolbeckové co ohánět. „Jezdíme kovat k soukromníkům i podnikům. Posledních devět let se mnou pracuje syn Viktor, kterého tato práce velice baví, a jsem rád, že rodinNou firmu převzal a dál dobře vede,“ pokračuje Kolbeck.

Samotnému nasazení podkovy předchází spousta práce a trpělivosti. „Kopyto se musí nejdříve upravit. Podkova nahřát na plynovém kotli, který jsme si vyrobili, abychom byli mobilní, a pak upravit podle kopyta,“ říká Kolbeck s tím, že koně se kovou podle činnosti, pro kterou jsou chováni.

„Jiné podkovy potřebují závodní koně a jiné tažní. U závodních koní je zase třeba rozlišit, jestli skáčou parkur, protože pak potřebují podkovy lehké a upravené, aby neklouzaly. Dostihový kůň má své speciální podkovy. Tažný kůň má větší nohu než závodní a záleží na tom, co dělá. Pokud je určen pro práci v lese, musí mít podkovy mohutnější, pevnější a v jejich přední části musí být hmatec a v zadní části, v patkách natočené ozuby,“ dodává Kolbek s tím, že byly doby, kdy si podkovy sami vyráběli, dnes už je kupují. Nalezená podkova prý nosí štěstí. Josef Kolbeck ho našel ve své práci.