Od středy si tak mohou 43 panelů se snímky ze života slavného vynálezce prohlédnout i návštěvníci Městské knihovny v Klatovech. „Úvodní panely zachycují narození Křižíka, jeho dětství a začátky studií. Pak následují obrazy s jeho vynálezy,“ uvedl na vernisáži Martin Kříž, předseda Klubu přátel Klatovska, který se na organizaci výstavy spolu se Společností Františka Křižíka podílel.

Výstava oslovila řadu přítomných hostů. „Je moc pěkná,“ pochvalovala si Ilona Sudová, která v Plánici žila 14 let.

Po vernisáži následovala beseda se členy Společnosti Františka Křižíka. Hlavní host večera, pravnuk slavného vynálezce Čestmír Bárta, se však ze zdravotních důvodů nedostavil a předem se omluvil.

Výstavu poprvé zhlédli návštěvníci Plánice, podruhé se přesunula do objektu soukromého gymnázia Františka Křižíka v Plzni. Klatovy jsou třetí zastávkou, ale nikoliv poslední. „Chceme ji nabídnout městům, která mají spojitost s Křižíkovými vynálezy. Například Písek a Jindřichův Hradec, které měly první elektrické osvětlení, či Tábor a Bechyně,“ dodal Jan Hozák.

Před zahájením výstavy se k přátelskému posezení sešli zastupitelé Klatov a Plánice. Vyměnili si zkušenosti ze své práce a zjistili, že řadu věcí, ať už příjemných, nebo těch nepopulárních, mají obě města společnou.