S novým školním rokem přichází Krajská hospodářská komora Plzeňského kraje s novým podpůrným programem pro střední odborné školství. Projekt „Praxe žáků – cesta ze škol k zaměstnavatelům“ odstartoval i na Klatovsku a jeho cílem je podpořit odbornou praxi na průmyslovkách a středních odborných školách.


„Střední školy bohužel nenabízejí studentům dostatečný kontakt s realitou. Přitom firmy mladou krev potřebují, ale nedostatek praktických zkušeností je mnohdy velkým hendikepem,“ vysvětluje motivaci ke vzniku projektu předseda představenstva Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík. A zdůrazňuje, že posláním projektu není umístit studenty na pár dnů na nějaké nekvalifikované místo. „Chceme, aby se studenti seznámili s tím, co mohou dělat po maturitě. Tedy aby opravdu pracovali na pozicích v přípravě výroby,“ dodává Mužík.

Projekt „Praxe žáků – cesta ze škol k zaměstnavatelům“ odstartoval 1. července a se začátkem školního roku se dostane i ke svým adresátům - studentům. Školy i firmy, které se do něj zapojí, získají peníze na jejich praxi. „Máme k dispozici prostředky jak pro mistry v provozech, tak i pro pedagogy, kteří mají praxi žáků na starosti,“ ujišťuje manažerka projektu Lenka Pavlíčková.

Projekt Praxe žáků zahrnuje okresy Plzeň-jih, Klatovy, Rokycany, Tachov a Domažlice. Komora se školami zatím ještě jedná, proto nyní ještě nelze říci, které z nich se do projektu zapojí.