Starosta Klatov bere zhruba 45 tisíc korun měsíčně, v Chanovicích o polovinu méně a třeba v Borovech má starosta dokonce pětkrát méně než v Klatovech.

Billboardy, plakáty, stánky s koláčky, besedy s kandidáty. Volební kampaň pro komunální volby, které startují za sedm dnů, je v plném proudu. Do zastupitelstev měst a obcí letos kandiduje rekordní počet lidí. Mnozí z nich na radnicích skutečně zasednou. Kolik však takový starosta, místostarosta nebo zastupitel bere, ví jen málokdo. Netuší to ani voliči.

„Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Zastupitelé asi moc neberou a kolik bere starosta? Já bych tipovala, že starosta Klatov bere měsíčně tak padesát tisíc korun,“ hádá klatovská obyvatelka Ivana Kaňáková. A není daleko od pravdy. „Plat starosty města Klatov je 45 tisíc korun,“ prozradil Deníku starosta Rudolf Salvetr. Funkce zastupitele ale příliš finančně lukrativní není. „Odměna člena Zastupitelstva města Klatov se pohybuje v rozmezí od 800 do 2950 korun. Tato částka je dána tím, zda jde pouze o člena zastupitelstva, nebo člena rady města a nebo, zda k těmto funkcím mají ještě další, jako jsou funkce předseda komise nebo předseda výboru,“ informoval tajemník Městského úřadu v Klatovech Miroslav Šafařík.

Ani starosta města Sušice, která má 11,5 tisíce obyvatel, netajil svůj plat. „Beru kolem čtyřiceti tisíc korun,“ řekl Deníku Petr Mottl.

Odměny uvolněných členů zastupitelstev jsou stanoveny nařízením vlády. Vypočítávají se podle počtu obyvatel a dalších kritérií. Na zákon č. 37/2003, který stanovuje tabulkově platy představitelů našich obcí, odkázali poté, co jim byla Deníkem položena otázka o výši jejich platu nejen starostka Horažďovic Jindřiška Antropiusová, ale i místostarostové města Klatov Jan Vrána a Věra Tomaierová nebo starosta Švihova Václav Petrus. „Je to mým osobním tajemstvím, kolik je plat místostarosty města Klatov,“ odpověděl na naši otázku například klatovský místostarosta Jan Vrána.

O odměnách představitelů města nemají představu ani obyvatelé a kandidáti v Sušici. „Nevím, kolik je odměna člena zastupitelstva. Já jdu do voleb, protože chci něco změnit, a ne proto, abych si vydělal,“ říká kandidát politické strany Sušičtí Martin Urbánek. Deník zjistil, že zastupitel města Sušice dostává odměnu 820 korun měsíčně. Za členství ve výboru nebo komisi má příplatek 1300 korun. Pokud je předsedou komise nebo výboru, dostává příplatek 1650 korun měsíčně.

V Horažďovicích stanovili výši odměn současných zastupitelů a radních na zasedání zastupitelstva města 19. prosince 2006. „Odměna člena rady byla stanovena na 1150 korun, člena zastupitelstva města na 450 korun. Předsedovi výboru nebo komise rady náleží odměna 900 a členovi výboru nebo komise částka 750 korun měsíčně,“ informovala starostka Jindřiška Antropiusová.

Zatímco ve větších městech někde platy na veřejných funkcích tají, v menších obcích se s tím Deník nesetkal. Občané by prý měli vědět, kolik jejich starosta nebo místostarosta berou. Placeni jsou totiž ze státních peněz.

„Můj základ je 27 245 Kč hrubého, zbytek podle počtu obyvatel přihlášených k trvalému pobytu. Je to dáno zákonem, zastupitelstvo plat ani neschvaluje a nemůže zvýšit nebo snížit. Zastupitelstvo schvaluje pouze výši odměny pro zastupitele, členy rady, členy výborů a místostarostu, ovšem v rozpětí daném nařízením č. 20/2009 , kterým se mění nařízení vlády č. 37/2003 Sb. o odměnách členů zastupitelstev.“ Josef Červený, starosta Bezděkova

„Plat starosty obce Chanovice se pohybuje kolem 26 tisíc korun,“ řekl starosta Petr Klásek. „Kolik jsou odměny představitelů obce Vřeskovice, naleznete i na našich internetových stránkách, nemáme co tajit a tato informace je zcela veřejná,“ odkazuje na internetové stránky obce první muž Vřeskovic Jan Krotký, který dostává měsíční odměnu ve výši 7000 korun. Místostarosta je odměňován částkou 5000 a předsedové výboru nebo komise 750 korunami měsíčně. V Borovech, které mají 235 obyvatel, dostává starosta měsíční odměnu ve výši 8000 korun, místostarosta 3500 korun a zastupitelé od 350 do 1100 korun měsíčně.

Údaje z Plzně

Na závěr několik čísel pro srovnání. Primátor města Plzně vydělá měsíčně 78 300 korun hrubého, jeho náměstci dostávají 70 250 korun. Uvolnění členové rady, kteří chodí na radnici do práce, berou měsíčně 62 720 korun a šéf kontrolního výboru si vydělá 56 570 korun. K tomu mají všichni neomezený limit na volání mobilním telefonem, k dispozici služební auto a notebook s připojením na internet. Dostávají i stravenky a 880 korun jako příspěvek na oblečení.